| anonim_4396 a întrebat:

Sunt in Italia. fac aici clasa a8a.si aici incep toate notele de la 1.si mediile na totusi, sunt mai mici. daca la anul as putea sa merg in Romania la liceu, si sa zicem ca am media micuta, as putea sa ma inscriu la biologie chimie? adica imi trebuie notele ca sa ma inscriu la liceu? mersi

5 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Da..normal ca iti trebuie!
de exemplu daca acolo ai media 6, sa nu crezi ca poti sa te inscrii la un liceu in care mediile incep de la 8!
Dar este destul de complicata situatia ta ....in primul rand ca se da testarea!
In Italia nu stiu daca e asa... s-ar putea sa trebuiasca sa dai examen de intrare la liceu!
e mai complicat...ar trebui sa intrebi un profesor, sau sa iei legatura cu un liceu din Romania!
E putin complicata situatia.

| anonima20 a răspuns (pentru Apache):

Sincer nu stiu cum e aici la liceu.laughing..eu 1-7 am facut in romania.si maicamea m-a adus aici sa fac scoala.si sincer na nu imi place deloc. dar macar daca merg la anul la liceu, jumatate aici in Italia, si dupa fac in Romania:-

| JstGeorge a răspuns:

Cred ca poti la liceul tehnic
vadu crisului din bihor, vadu crisului:d

| papymeu a răspuns:

Sa iti spun o chestie happy nu iti face planuri asa am si eu un coleg care e cu un an mai mare decat noi ceilalti si a fost plecat in Spania 1 an... era atunci tot pe a 8a si acum a venit inapoi si trebuia sa fie pe a 9a si nu i sa recunoscut anul pe care la facut in Spania... deci intereseaza-te mai intai de legile din Invatamant big grin sper ca o sa iti fie de ajutor. Mai sunt multi copii in situatia asta doar ca, cazul acesta il stiu cel mai bine!

| stefana1995 a răspuns:

Sistemele de invatamant sunt diferite, foarte. Nu o sa-ti recunoasca anul 95% in Romania.