| mmadonna a întrebat:

Tatal mamei a murit (bunicu) iar fratii bunicului a impartit averea in 3 partii si l-au scos pe bunicu din acte, adica trebuia sa fie impartita la 4 frati, au facut acte false, a trecut o perioada de timp 10-15 ani, se mai poate face ceva? daca au vandut? ce se poate face?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui daca si bunica ta din partea mamei a murit, in mod normal si ea ar fi trebuit sa mosteneasca 1/4 din averea bunicului. De asemenea nu spui modul cum au mostenit, respectiv daca s-a facut procedura succesorala la un notar public. Daca se considera ca au falsificat actele de care s-au folosit pentru mostenire, omitandu-l pe bunicul tau, atunci s-ar fi putut face plangere penala pentru fals, acum este prea tarziu deoarece a intervenit termenul de prescriptie, care inlatura raspunderea penala, in toate cazurile de fals acest termen este de 5 ani.
In orice caz acum se poate merge pe cale civila, printr-o actiune in revendicare, indreptata impotriva celor 3 frati. Vorbiti cu un avocat, prezentati toate probele pe care le aveti in favoarea bunicului si acesta va va putea spune daca se merita ori nu o actiune in revendicare. Numai bine!

| mgtow a răspuns:

Daca a trecut atatia ani posibilitatiile de recuperare ar fi reduse si ar trebui sa demonstrezi acte care demonstreaza ca s-a facut manevre inainte.

| MMihai a răspuns:

Dar voi trebuia să fi reacționat imediat!
Sau măcar, când ați aflat asta!
Poți să pornești proces și acum, dar cât mai repede!

| elena a răspuns:

Http://www.consultatii-juridice.ro/contact.php

Inregistreaza-te, scrie problema ta acolo si crede-ma, vei primi raspuns...am apelat si eu la ei si m-au ajutat. Bafta!

| isauranick a răspuns:

Salut! da reconstituirea, masurarea terenurilor sau al terenurilor, poti face cartea funciarahappy si trebuie sa dovedesti ceea ce spui "acte false"

| StepHanieEe a răspuns:

Eu am vazut in lacrimi de iubire ca doar daca exista un testament se poate face contestatiebig grin... bunicul tau a semnat vreun act prin care le lasa lor averea?