| 4l3xu7zu a întrebat:

Termenul "a fonda" vine de la cuvantul "fondator"? dau funda happy

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu, este invers, fondator vine de la a FONDA si sufixul "tor".

4 răspunsuri:
| BlackDarkAngel a răspuns:

De fapt, fondator provine de la cuvantul de baza (verbul),, A FONDA". Fondator este un cuvant format prin derivare de la verbul,, A FONDA": fond + sufixul,, ator" = fondator

| BlackDarkAngel a răspuns:

De fapt, fondator provine de la cuvantul de baza (verbul),, A FONDA". Fondator este un cuvant format prin derivare de la verbul,, A FONDA": FONDA + sufixul,, tor" = fondator

Scuze de greseala din raspunsul anterior cu sufixul ator

| Dyana1603 a răspuns:

Nu. FONDATOR provine de la A FONDA (Derivare)

Funda?

| Oniiiiiiiiiiiiiiiiiis a răspuns:

Invers! :3