| Whitte a întrebat:

Tot aud o reclama de televiziune fara cablu. La Vodafone.
Nu sunt clientul lor cu abonamente. Doar prepay. Intru pe site si nu inteleg: trebuie sau nu sa fiu clientul lor? E legat asta de conditia de a avea abonament de telefon la ei? Vad programele numai redirectionate de pe telefon? Cum functioneaza?

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In primul rand, televiziunea fara cablu poate fi pe urmatoarele cai:
- prin transmisiune terestra (releuri de re-transmitere, teritoriale)
- prin satelit (cu antene parabolice)
- prin internet, streaming
Primele doua cazuri sunt posibile de receptionat cu simplu decodor digital, daca emisia nu este codata suplimentar de furnizor.
In al treilea caz, furnizorul de internet da acces abonatilor lui.
Evident, in caz de codificarea transmisiunilor, trebuie sa platesti furnizorului.
Asemenea pachete TV prin internet are si Digi, pentru abonatii sai (de orice fel).

| Whitte explică (pentru Bula):

Ai folosit si tu AI? Nu asta am intrebat.

| Wr3nch a răspuns:

E access la o aplicatie de unde poti face stream la canale. E acelasi principiu ca la Netflix, Max, etc. Dar trebuie sa ai abonament de voce la ei:

''Extraopțiunile TV+ sunt disponibile pentru clientii Vodafone care au deja un abonament de servicii mobile sau care doresc sa achizitioneze unul.,,

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Se numeste TV plus de la Vodafone pachetul costa 7 euro daca nu esti abonat la ei si 3, 99 euro daca ai abonament Vodafone, poti vedea pe telefon calculator tableta peste 100 de programe tv fara sa fie necesare decodoare cabluri prin perete sau antene, ceea ce inca nu poti vedea pe abonamentul lor este antena 3 nu au facut inca contract de retransmisie, sigur totul se va transmide full hd si 4 k, chiar daca nu esti clientul lor iti poti face abonament la televiziunea Vodafone dar platesti 7 euro, daca esti client platesti doar 4 euro, posibil sa fie disponibila pe wifi conexiunea, oricum aceste detalii ti le vor explica ei la sediul lor cand faci contractul cu ei.

Bula
| Bula a răspuns (pentru Whitte):

N-am folosit IA, doar tu n-ai inteles raspunsul meu. happy
Transmisia prin internet depinde de furnizor si de politica lor de vanzare.
Vodafon poate sa dea servicii de internet pe abonament, iar maine sa dea si pe pre-pay.
De la ei trebuie sa intrebi. Mergi la o caserie Vodafone si intreaba starea actuala!