| Maria_4737 a întrebat:

Un copil a rezolvat 153 de probleme in 3 saptamani. cate probleme a rezolvat in fiecare saptamana daca in prima saptamana a rezolvat dublu fata de triplul numarului de probleme rezolvate in a doua saptamana, iar in a treia saptamana a rezolvat cu 3 probleme mai putin decat in prima saptamana?

Răspuns Câştigător
| aladinbeci a răspuns:

Maria,notezi cu x - numarul de probleme rezolvate in prima saptamana, cy y-numarul problemelor rezolvate in a doua saptamana si cu z - numarul de probleme rezolvate in a treia saptamana.Atunci se pot scrie niste relatii. Astfel: x = 2 inmultit cu 3y, adica x = 6y.
Alta relatie este z = x - 3.Cred ca ti-ai dat seama usor cum le-am obtinut.
Deoarece x + y + z = 153, se poate scrie atunci, conform a ceea ce am gasit:
6y + y + (6y - 3) = 153. De aici il scoti pe y. Apoi gasesti usor pe x si pe z. Sper ca te-am putut ajuta. Si apropo: La multi Ani pentru ziua de maine.

8 răspunsuri:
| MeMeMe97 a răspuns:

Noi nu rezolvam temele! Trebuie sa citesti regulile site'ului!

| Roxidd19 a răspuns:

Draga, aici noi nu rezolvam temele! Rezolvati-le siguraa l-)!

| Madalina066 a răspuns:

Prea simplu.mult prea simpluu :O

| Lane a răspuns:

Nu-i asa de grea problema. Ce clasa esti? Poti sa o rezolvi si singura.

| Maria_4737 explică:

Nu sunt teme

| Maria_4737 explică:

Sunt in clasa a treia s-o fac

| Maria_4737 explică:

Macar niste sfaturi

| jessssyyyy a răspuns:

Da-i funda?