| anonim_4396 a întrebat:

URGENT- ALERTA VIRUS
Trimteti la colegi.
In urmatoarele zile trebuie sa fiti atenti: Nu deschideti nici un mensaj cu un fisier anexat numit: Actualizacion de Windows live, indiferent de cine ti-l trimite. Este un virus care arde tot hard-disk-ul. Acest virus va veni de la o persoana cunoscuta care te are in lista de adrese. Pentru aceasta trebuie sa trimiti acest mesaj tuturor contactelor care le ai.
Daca primesti acest mesaj:Actualizacion de Windows live, chiar de e trimis de un prieten, inchide calculatorul imediat. Este cel mai rau virus anuntat de CNN. A fost clasificat de Microsoft ca cel mai distructiv virus care a existat. Acest virus a fost descoperit de Mc Afee. si inca nu exista reparare pentru acest tip de virus. Acest virus distruge pur si simplu Sectorul Zero al Hard-Disk-ului. Daca mesajul il trimiti celor din contacte vom beneficia toti.
Nota ulterioara:Fiecare face cum crede de cuviinta! Nu m-am asteptat la raspunsuri de rea credinta sau la misto!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Multumesc Elianna, o sa-l trimit la toti prietenii. Numai bine!

12 răspunsuri:
Janina
| Janina a răspuns:

Multumim!

| Liviu a răspuns:

Vreau virusu sa il studiez care are ifnormati va astept in privat
Ulterior as vrea sa il fac mai bun (nu stiu cum dar sper ca voi afla)
Insa nu cred in asa ceva
apropo cine tia bagat in cap asa ceva?
aia de la cnn?
trebuie sa manance si aia o paine nu?

| Romancutza a răspuns:

Mersi foatre mult pentru acest sfat.

| judgement a răspuns:

1. poti trimite orice virus in mail, poti sa il descarci in calc, dar nu face nimic pana in momentul in care ii accesezi extensia. exe.

Nu imi dau seama cand ai auzit tu la CNN asa ceva, pentru ca eu am urmarit CNN-ul si nici pomeneala zilele astea de asa ceva.
2. antivirusul de care zici tu nici nu exista sau poate ai scris numele gresit.
3. daca ai primit mailu sau daca ai primit mass cu asa ceva este cea mai mare tampenie.

Singurul virus care face ceva de genu este Zimuse, care sterge MBR-ul HDD-ului facand sistemul inoperabil (singurele sisteme de operare carora nu le face nimic sunt cele pe 64biti - au nevoie de semnatura digitala). stergand MBR-ul la repornire primesti o eroare: FATAL: No bootable medim found! System halted.

Pentru necunoscatori asta inseamna hdd bulit (adica trebuie unu nou) dar nu este asa, se poate repara cu consola de la windows (recovery console) - cu comanda "fix mbr". dar toate antivirusurile la ora actuala cunosc acest virus. deci nu va m-ai faceti atatea griji ca nu exista virus care sa distruga partea fizica a unui calculator.

| justme08 a răspuns:

Multumesc f f f mult Elianna.numai bine

Răspuns utilizator avertizat
| bulzz a răspuns:

Nare cum trimittemi si mie laughing sa vezi c ail deschidhappy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O chestie lansata de yahoo pentru a-i face pe oameni sa se departeze de live (msn) si windows. nici nu e scris corect : "Actualizacion de Windows live" rolling eyes

oh mai gosh

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Elianna am primit si eu acest mesaj prin mess deci nu deschideti nicun mesaj cu un fisier anexat numit:Actualizacion de Windows live

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu arde nimic ci iti distruge datele termenul de burn folosit de americani nu trebuie luat la propriu ci in sesnsul de distrugere de date nu a hdd fizic

| Alexutzuxx a răspuns:

Aualeu
aste e de rau

| lolix3 a răspuns:

Multumesc ca ne-ai anuntat