| scumpika96 a întrebat:

Urgent! Buna, as dori cat mai repede posibil niste experimente (despre presiunea atmosferica(cls a-8a). Cele mai rapid si cele mai multe raspunsuri va primi funda!

Răspuns Câştigător
| impossible a răspuns:

1. aplicarea unei ventuze pe oi suprafata lustruita.
2. umple complet un pahar cu apa. acoperal cu o foaie de hartie pe care o fixezi cu palma. intoarce paharul si indeparteaza palma.
3. se umple cu mercur un tub din sticla (inchis la un capat) cu lungimea de aproximativ un metru ( tubul lui tirricelli). se astupa tubul la capatul liber, cu un deget si se rastoarna intr-o cuva cu m ercur. se indeparteaza degetul si se masoara inaltimea coloanei de mercur care ramane in tub (h). se modifica aceasta inaltime daca se inclina tubul?

1 răspuns:
| anad a răspuns:

Http://www.didactice.ro/detalii_produs.php?id_produs=277 poate gasesti ceva sa-ti foloseasca.