| AlexMaftei2001 a întrebat:

Urmează săptămână viitoare sa călătoresc cu avionul pentru prima data.
Ce trebuie sa stiu?
Cum se procedează cu checkin-ul?

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Checkin il faci online cu cateva ore inainte de zbor

| AlexMaftei2001 explică (pentru suntserios):

Firma unde lucrez au spus ca au făcut ei check-inul joi, zborul este marți.

| suntserios a răspuns (pentru AlexMaftei2001):

Ok, dacă ai check in făcut deja sa fii sigur că îți trimit ai biletul.

| AlexMaftei2001 explică (pentru suntserios):

Am poza cu biletul pe whatsapp.
Cu cât timp înainte trebuie sa fiu la aeroport?
La 9 trebuie sa semnez contractul de munca și zborul e la 12

| suntserios a răspuns (pentru AlexMaftei2001):

Cu cam 2 ore e suficient sa fie înainte

| mihai69 a răspuns:

Check in poți face online, până maximum cu câteva ore înaintea orei de decolare, sau la aeroport (aici e posibil să fie contra cost!)
La aeroport, chiar dacă ai check-in facut online, trebuie să treci să predai bagajul de cală - doar dacă ai unul. Altfel, (sau pe urmă) mergi prin filtrul de control antitero, apoi la poarta de îmbarcare.

| AlexMaftei2001 explică (pentru mihai69):

Firma unde lucrez au spus ca au făcut ei check-inul joi, zborul este marți.
Eu lucrez pe camion...

| andreierdna91 a răspuns:

Nu astepta pana in ultimul moment, tampitii aia vand bilete in plus (wizzair) si daca nu faci checkinul cat de repede poti (ma refer la varianta gratis, nu le mai da bani si pentru asta ca oricum le dai pentru destule - in general 24-48 ore inainte de zbor. in functie de companie).
Nu le da bani in plus pentru "chestii" in timpul checkinului. Te vor BOMBARDA cu tampenii extra de platit in procesul de checkin.
Mare atentie la completarea datelor, daca gresesti ceva, te pun sa-l refaci contracost in aeroport.
Citeste foarte bine pe site cand te pune sa-ti alegi locurile, multe optiuni vor fi cu plata, foarte mare atentie pana gasesti varianta gratuita.

| AlexMaftei2001 explică (pentru andreierdna91):

Firma unde lucrez au spus ca au făcut ei check-inul joi, zborul este marți.
Eu lucrez pe camion.

| andreierdna91 a răspuns (pentru AlexMaftei2001):

Atunci nu trebuie sa mai faci nimic, doar sa ai buletinul/pasaportul la tine.
Ah, ar mai fi ceva. Daca nu ai mai zburat, cauta pe siteul companiei cu care zbori ce ai voie si ce nu ai voie sa ai in bagaje, mana si cala. Sunt reguli diferite pentru fiecare.
In rest, calatorie placuta!