| FunnKyGirl a întrebat:

V a rog spuneti-mi cum sa slabesc intr-o saptmana macar 3 kg...nu stiu ce sa mai fac si am nevoie de ajutor din partea voastra va rog ori cine sami sp dau funda pentru raspunsul cel mai bun

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

3 kg intr-o saptamana este o slabire prea brusca si prea consistenta.O astfel de slabire nu se poate obtine decat prin metode necorespunzatoare,care ar afecta sanatatea si nu ar da rezultate de durata, intrucat ar priva organismul de energia necesara, pe care si-ar lua-o din rezervele sale.Pentru a le reface, vei fi nevoit/a sa mananci mai mult si astfel te vei ingrasa, poate chiar mai mult decat inainte.In schimb, poti slabi in jur de 5 kg(poate ceva mai mult sau ceva mai putin, depinde de fiecare organism in parte)pe luna, fara a fi vreo problema.Pentru asta,va fi nevoie de o alimentatie sanatoasa si echilibrata si de un program regulat de exercitii fizice.
Elimina din alimentatie produsele fast-food,mezelurile si alte preparate,dulciurile,chips-urile,sucurile si alte porcarii din comert si nu consuma in cantitati mari nuci,seminte, alune, migdale sau fistic.De asemenea,evita pe cat posibil prajelile din alimentatie(contin foarte multe kcal,datorita uleiului).Nu trebuie sa elimini complet painea din alimentatie(are si ea rostul ei, fiind baza acesteia), ci doar sa o consumi in cantitati corespunzatoare.In rest, mananca incet si mesteca bine mancarea(lucrul acesta te va ajuta sa nu depasesti necesarul)si bea minimum 2 l de apa zilnic(consumata inainte de masa va reduce pofta de mancare,iar consumata dupa masa,aceasta mentine senzatia de satietate mai mult timp). Portiile trebuie sa fie medii,nici prea mult,nici prea putin(astfel vei asigura organismului energia necesara).Cea mai importanta, in schimb, este miscarea.20-30 de minute de alergare pe zi te vor ajuta sa slabesti frumos, treptat si sanatos.Succes.