| mihai9996 a întrebat:

Va rog frumos cineva sami explice si mie cum se procedeaza cand urmeaza un viraj ..sa il iei corect...mereu ma incurc cu frana ambreaj...azi am facut prima ora ..conduc pentru prima data instructorul nu mia expl asa bine

4 răspunsuri:
| wintermee11 a răspuns:

Depinde de viraj cat de strans sau cat de larg este.Ca regula generala, in viraje nu trebuie sa apesi pe acceleratie.Trebuie sa simti masina, sa simti motorul, asta iti va intra in reflex cu timpul.Cu ambreiajul nu ai treaba decat cand schimbi viteza dintr-o treapta in alta si atunci cand opresti. Daca intampini un viraj foarte strans, apesi ambreiajul pana la fund si introduci schimbatorul intr-o viteza inferioara..practic incetinind turatiile motorului. Odata virajul luat, apesi iarasi ambreiajul si schimbi intr-o viteza superioara.Te rog, roaga instructorul sa-ti explice orice neantelegere ai, este datoria lui sa o faca.Si sa fii relaxat la orele de conducere, nu sta incordat asa vei fi dispus la greseli...relaxeaza-te dar ochii si urechile ciulite happy Multa bafta!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde de viraj, daca e destul de larg si nu ai viteza nu e nimic de facut.

daca e un viraj la 90grade, atunci incetinesti, retorgradezi pana in viteza aIIa si iei usor virajul.

| mihai9996 explică:

Ok..si de ex urmeaza o strada la dreapta. explicati-mi pas cu pas cum procedez...

| alex2496i a răspuns:

Pai, daca esti pe o strada cu prioritate si vrei sa virezi la stanga pe o strada in 60 de metri, semnalizezi stanga, ambreaj, si frana usor pana ajungi pe la 20 Km/h, te asiguri daca iti vine masina din fata, daca nu introduci a 2 a si da-i drumu la ambreaj ( asta inainte sa incepi se misti de volan).
Sper ca ti-am fost de ajutor.