| Zmeurik1 a întrebat:

Va rog, imi puteti spune care este diferenta dintre geometrie euclidiana si cea neeuclidiana? Stiu ca e o intrebare la care majoritatea va ganditi " da e atat de proasta incat nu stie sa dea un search pe net?!", dar am cautat si am gasit ca cea euclidiana respecta 5 axiome ale lui Euclid si accepta 4 fundamente: punct, linie, plan si spatiu. Profu de mate mi-a zis ca nu e bine. Deci. daca stie cineva. va rog sa imi spuneti cat mai repede. Dau funda si voturi. Multumesc. happy

Răspuns Câştigător
| greenmile00 a răspuns:

Uite, iti las un link catre o explicatie mai ampla.

http://www.bacmd.com/attachments/186_axiome.pdf

deci, citesti tot materialul asta (nu e mare) si cu siguranta o sa intelegi :)

2 răspunsuri:
| greenmile00 a răspuns:

Geometria lui euclid se bazeaza pe 5 axiome :
1 - printr-un punct ce nu apartine unei drepte se poate trasa o singura dreapta paralela cu aceasta.
2 - orice segment de dreapta, poate fi extins la infinit
3- fiind definit un segment de dreapta, se poate construi un cerc cu centrul in unul din capetele segmentului, si raza segmentul respectiv.
4 -prin oricare 2 puncte distincte se poate trasa o singura dreapta.
5 - toate unghiurile drepte sunt congruente.

Aceste sunt axiome ce nu necesita o demonstratie in prealabil.
Daca schimbi, sau elimini una din aceste axiome, creezi o noua geometrie... deci o geometrie neeuclidiana. Asta este singura conditie de care trebuie sa tii cont, aceste 5 axiome. Nimic altceva.

| Zmeurik1 explică:

Asa i-am spus si eu, si mi-a zis ca nu are cum "toate unghiurile drepte sunt congurente" sa fie axioma. ca cica e logic. ca unghiul drept e unghi de 90 de grade si normal ca toate sunt congurente. si mi-a zis sa ma interesez. si. nu stiu ce altceva sa ii zic.