| marianpurdea a întrebat:

Va salut, eu am un dozator la frigider in care pune mama apa in el uneori, am vrut sa pun suc in el sa fie rece mereu dar mama nu ma lasa pentru ca spune ca se va strica, pot pune suc in el?

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Logic că poți pune.

| sierra1 a răspuns:

Sigur că poți DAR îl speli tu după aia?

| mihai69 a răspuns:

Vezi ce scrie despre asta în manualul de utilizare al frigiderului!

| Furnicuta000 a răspuns:

Poti incerca ca nu e ca si cum ai pune ceva urat mirositor ca sa zici ca nu mai iese mirosul. Si oricum ala trebuie spalat, chiar daca pui doar apa tot trebuie sa il speli la un timp pentru ca vor fi depuneri si mai stiu eu ce. Asa ca roag-o pe mama ta sa te lase sa pui suc cu cateva zile inainte sa il spele, asa ca un experiment. Si stai linistit ca nu se strica

Răspuns utilizator avertizat
| Anonimul151 a răspuns:

Din moment ce se poate pune apă. Se poate pune și suc. Și orice lichid care se poate bea ( apă, sucuri etc ).

Problema e că dacă pui un suc acidulat ( cola, fanta etc ), acel plastic primește un gust.

Iar după, dacă vrei sa pui apă, va avea gust de suc. Deci, după fiecare lichid pe care îl pui acolo ( suc ), trebuie să îl speli, sa îl dezinfecteazi ca să dispară acel gust ciudat.

Ar fi mai ok dacă ți ai pune într o sticlă suc, și îl pui în frigider și gata. O ai pentru tine.

Poate mama ta nu te lasă din cauza că bea apă rece. Și nu vrea sa bea sucul pe care îl pui tu acolo.

Nu e mai ok varianta asta?

| thunder11 a răspuns:

Poti pune doar ca trebuie spalat foarte bine dupa ca sa elimini mirosul si gustul de la suc, si cand zic spalat foarte bine ma refer si la pompa prin care trece lichidul, daca tu pui suc in el si dupa pui iarasi apa fara sa il cureti bine, va ramane lipicios si mirositor si apa va avea putin gust de suc. Cel mai bine citeste manualul de utilizare