Întrebare recomandată | IlincaSivanly a întrebat:

Voi ce va luati cu voi cand plecati in vacanta super departe?
Gen chestii super importante, nu vreau sa ma trezesc ca uit ceva acasa si trebuie sa cumpar ca am nevoie urgent.

Răspuns Câştigător
3 răspunsuri:
| Pool77 a răspuns:

Depinde unde pleci.
Daca ies afara nu plec fara: Casti, Telefon, Portmoneu si chei.
La mare, tot astea plus 2-3 haine si cam atat.
La munte se ingroasa gluma, asa ca pun si niste haine groase si cam atat.

| Rozzovela a răspuns:

Eu imi fac mereu o lista, te-as sfatui sa-ti iei doar strictul necesar
happy

| LucyndaBianca a răspuns:

Eu de exemplu imi fac o lista. Ementele din lista sunt pe categorii.
Exmplu : Plec la mare si-am nevoie de :
TELEFON : - incarcator, bateria externa
LEPTOP :-incarcator, mouse, web, etc
HAINE - scurte : pantaloni, bluze, rochii, sandale
-lungi : blugi, hanorace, adidasi
- pijama
ETC

E ca si cum ai face campul lexical a unui cuvant, daca stii la ce ma refer