| TheWeekndAndrei a întrebat:

Vreau sa trimit un colet in tara prin posta pentru ca am auzit ca fata de sameday sau orice alta modalitate de curierat mai noua, la posta coletul ajuns sta pentru 10 zile, este adevarat? Si inca ceva, cu cate zile inainte ar trebui sa trimit prin posta pentru a ajunge coletul in alt judet, 2 zile e prea putin sau e ok?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ai inteles taman pe dos!
Coletul pleaca din posta imediat, cu primul transport, catre destinatia lui.

Coletul CARE VINE in posta si nu este ridicat de nimeni timp de 10 zile, pleaca inapoi. Termenul de 10 zile se aplica doar la pachetele sosite in posta si neridicate de destinatar.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sa îți iei marja de 5-6 zile până livrează posta

| gabicoo a răspuns:

Prin poșta română este cel mai ieftin, dar ajunge cu mare întârziere la destinatar. Eu, de exemplu, am avut de trimis 300 lei cuiva de la țară, am pus banii la poștă luni - iar persoana căreia i-am trimis a primit banii vineri. Mandatul era ajuns de joi dar nu s-a obosit poștașul să o anunțe să vină la ghișeu după bani. Ea l-a sunat să-l întrebe de bani, el i-ar zis că a sosit mandatul, dar să vină mâine că nu au încasat nimic azi. Tipic românesc.

| Yaesmin a răspuns:

14 zile poate sta.