| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa va intreb ceva dar aveti rabdare sa cititi:

Nu vi se pare ciudat cum se spune ca primii au fost dinozaurii si in religie spune ca primul a fost Adam? nu e ciudat cum au existat multa inainte de a ne naste? nu e ciudat cum daca nu avem urechi nu auzim si daca nu avem maine nu ne descurcam? nu e ciudat cum pot incapea atatea organe in corpul unei furnici? cum putem crede in cineva care nu l-am vazut niciodata, nu l-am auzit si nu stim daca cand ni s-a intamplat ceva bun el ne-a ajutat sau a fost din pura intampla?(vb de D-zeu), ce rol are viata oare?

Funda.

4 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

BunahappyInainte de toate iti recomand sa citesti "sfidarea timpului"unde vei gasi raspuns la multe intrebari! Si prima forma de viata a fost in apa, nicidecum dinozauri! Multi se bazeaza pe religie, dar si mai multi pe stiinta.Parca Adam a fost primul om, nu prima forma de viata...In fine, poate greseschappy

| TootydeCool a răspuns:

Poi si eu ma intrebam asa dar am invatat la religie:
In 1 zi-Dumnezeu a creeat materia fara forma si o lumina speciala
In 2 zi- Dumnezeu a creeat a creeat cerul si se despart " apele de sus cu apele de jos", apare atmosfera
In 3 zi- Dumnezeu creeaza uscatul
In 4 zi- Dumnezeu creeaza planetele, stelele, soatele si luna
In 5 zi- Dumnezeu creeaza animalele acvatice si aeriene
In 6 zi- Dumnezeu creeaza animalele pe uscat si in final omul
Iar in 7 zi- Dumnezeu s-a odihnit.
Iar din Adam s-a facut si Eva asa cum stim din coasta lui.
Poi este ciudat oentru noi acum ca avem toate astea, dar daca nu am avea si ne-am naste fara toate aceste, nu-am adapta si invata fara ele. Si oamenii daca de exemplu ar traii de mici de noi nascuti intr-o familie de ursi sau lupi etc. s-ar adapta la ce fac lupii, ursii... Deci daca nu ar exista auzul, am conversa prin anumite semne sau alte chestii inventate._ _ _ Sper ca ai inteles!@!
Succes {Funda}?

| Kodokuna a răspuns:

Primul nu a fost Adam,ci animalele.

Asta e chestia; nu ai dovezi sa crezi in Dumnezeu,crezi pur si simplu,ca el te-a creat, crezi ce spune in Biblie, crezi in sfinti si minunile lor.

Si @madalina45 Dupa cum spun si specialistii, inainte de Big-Bang nu exista timp.Asta spune si in Biblie.Big-Bangul ala de unde a aparut,daca-i s-o iei asa? Cand a fost creata lumea,o zi nu trebuia neaparat sa dureze cat o zi de acum! O zi poate sa reprezinte mii,milioane de ani, si asta ar fi logic daca urmaresti erele si dezvoltarea planetei/vietuitoarelor.
Asta e gandirea mea, si explicatia la faptul ca Dumnezeu exista si ca El a creat lumea.

| Aide a răspuns:

Cate odata imi pun si eu intrebari de genul asta de exemplu Dumnezeu cand s-a nascut (nu Iisus) caci eu stiu ca toate au un inceput. si ma gandesc : pana la urma cum sa creeat pamantul? ori la creeat Dumnezeu ori a avut loc o mare explozie(BigBang)? si ma gandesc oare o sa aflu vreodata raspunsul?