| Pisoi_9588 a întrebat:

Vreau si eu o argumentare de 15 randuri cum ca familia are un rol foarte important!

3 răspunsuri:
| Valentinasofi a răspuns:

Familia este grupul cel mai important dintre toate grupurile sociale deoarece ea influienteaza si modeleaza persoana umana. Unii merg chiar mai departe si sustin ca actiunea ei asupra persoanei e atat de mare, incat ea egaleaza actiunea celorlalte grupuri sociale.Aceasta este cu deosebire cazul cercetarilor care vin dinspre psihanaliza, psihologia sociala si sociologie sustinand ca familia este :adevaratul laborator de formare a persoanei.

Transformarea individului in persoana adica in; individ cu status social" este intai de toate opera familiei.Sunt doua cauze care explica aceasta influeta a fam.asupra persoanei; una este legata de faptul ca actiunea fam.se exercita mai de timpuriu iar a doua de acela ca multa vreme fam. e calea prin care se canalizeaza oricare alta actiune de socializare, ea fiind identica cu intreaga lume sociala a copilului.

| digital7shady a răspuns (pentru Valentinasofi):

Mersi, m-ai ajutat foarte mult big grin Chiar daca nu eu am pus intrebarea. Laudat fie Google-ul! laughing

| Costel_Soryn_1990 a răspuns (pentru digital7shady):

Si pe mine laughing