| IancuSilviu a întrebat:

Am o placa video ATI RADEON HD3450 cand pornesc pc-ul cu ea,apare pe ecran un scris rosu " connect video cable." si unitatea scoate un "bip" periodic ca de eroare. Trebuie sa mai conectez ceva?

Banuiesc ca e vorba de ceva de alimentare, se mai face ceva pe langa faptul ca se baga in slot?

Multumesc

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca placa are racire activa trebuie sa fie doua fire cu o mufa alba care se pun pe placa de baza intr-un slot micut cu doua picioare sua trei (depuinde cate gauri are mufa).
Mai trebuie (normal) sa legi cablul monitorului (cablul de semnal) la iesirea placii video. Daca n-ai avut placa video dedicata pana acum inseamna ca ai fost cuplat la cea din placa de baza (placa video integrata). Deci trebuie sa schimbi cablul. Daca continua sa faca scandal inseamna ca este defecta. Dupa instalare trebuie bagate driver-ele. Orice placa video vine insotita de un CD cu acestea. Introduci CD-ul in unitatea optica si procedezi la instalare.