| Alex00717 a întrebat:

Buna, am o placa de baza m2n68-am se2, am vazut ca are un slot PCI 1.0 si unul am PCIe 16 si vreau sa stiu daca merge sa pun o placa video cu slot PCI 2.0, adica un gt 630 2gb.
O sa mearga? Si am auzit ca nu am nevoie de conectare suplimentara de la sursa pentru ea.

Link MB: https://www.cnet.com/......025/specs/

Link GPU: https://www.geforce.com/hardware/desktop-gpus/geforce-gt -630/specifications

3 răspunsuri:
| flixbuster a răspuns:

Cred ca faci o confuzie intre lane-urile slot-urilor PCIe si generatia slot-urilor PCIe.

In cazul tau, placa de baza are doua sloturi PCIe: unul cu un lane (x1) si unul cu 16 lane-uri (x16). Vezi aici mai multe: http://www.techwalla.com/articles/difference-between-pci-express-x1-x16

Mai departe, placa de baza fiind foarte veche, are PCIe din generatia 1.0.

Placa video GT 630 are nevoie de slot PCIe din generatia 2.0 pentru a functiona la parametri maximi.

PCIe 2.0 este compatibil inapoi cu PCIe 1.0 astfel incat o placa din generatia a doua va merge pe un slot din generatia 1. Ce s-ar putea intampla ar fi sa ai o performanta degradata.

| Alex00717 explică (pentru flixbuster):

Cam cat de mult ar scadea performanta unui gt 630 pe placa mea de baza?

| flixbuster a răspuns (pentru Alex00717):

Din pacate nu am raspuns la aceasta intrebare.

Singurul raspuns pertinent ar putea veni in urma unor benchmark-uri comparative pe sisteme cat mai apropiate (greu, din cauza ca ar trebui ca o placa de baza sa aiba PCIe 1.0 si una PCIe 2.0).