| Xlove64 a întrebat:

Buna
Ce este un keyloger?

3 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Un keylogger este o componenta a unui cal troian care inregistreaza apasari de taste fara cunostinta utilizatorului.
Nu e prea placut ca cineva sa afle tot ce introduci la tastatura, nu-i asa? Totusi, sunt putini aceia interesati de convorbirile tale de pe messenger.

Keyloggerele sunt folosite in special pentru a fura informatii introduse de utilizator, cum ar fi:
Username si parola, pornind de la cea de Windows pana la site-uri de socializare online (Yahoo, Facebook, Hi5 etc).
Conturi de jocuri online. Acestea sunt revandute pe piata neagra, aducand profituri impresionante hackerilor.
Conturi bancare. Multi troieni numiti banker au o astfel de componenta care intercepteaza detaliile de autentificare, transmitandu-le atacatorului. (vezi Zeus).

Spre deosebire de virusii distructivi care se manifesta puternic in PC, keyloggerele sunt extrem de silentioase, pentru a nu da nimic de banuit victimei.
Bafta!

| Krauser a răspuns:

Keyloger este un program prin care descarci de pe internet (doar la hackuri) o sa ti se duca orice cont de pe jocuri mass alte siteuri. Poti sa iti dai seama ca e keyloger cand descarci hackul dorit si iti apare virus daca iti apare sterge virusu si ce ai descarcat

| StefanAndrei00 a răspuns:

Da se pare ca stiu ce ti s-a intamplat.Hi sa-ti explic eu mai pe romaneste despre keylogger.Deci este un program de spart conturi e ca si cum urmareste ce faci u in pc si apoi daca scrii un cont el vede literele care le scrii adica acolo la parola el nu vde punctulete vede literele.Si nu doar atat! Daca cineva iti trimite keyloggerul pe mess pe skype pe beyluxe messenger iti viruseaza pc-ul si e ca si la team viewer numai ca el vde literele de la punctulete. Sper ca te-am ajutat cu ceva.Pa pa!