| catalin234125123 a întrebat:

Buna
Ce parere aveti despre acest laptop
http://www.pcgarage.ro/......inux-grey/
Se incalzeste repede?
Trebuie sa ii cumpar un couler extern?
Am vazut ca placa video e de 4 GB e buna?
Merge far cry 3. gta iv. prototype 2

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

E mai bun asta http://www.pcgarage.ro/......inux-grey/
care l-ai ales prima data decat cel mentionat de tine la intrebare!
Jocurile merg mai prost, vezi aici fps-urile http://www.notebookcheck.net/NVIDIA-GeForce-GT-730M.84681.0.html
Una peste alta GT 650M este mai buna decat GT 730M!

Daca vrei un laptop de gaming tine cont de recomandarea asta pentru placa video (e cea mai importanta piesa in gaming)
LA O PLACA VIDEO TE UITI:
- la versiune - DDR, DDR2, DDR3, DDR5 - cu cat este mai noua cu atat mai bine! DDR5 (Graphics Double Data Rate, version 5)este cea mai noua versiune
- la memorie (cat mai mare) - 1, 2, 3, 4 GB de memorie
- la BUS - numarul de biti (cat mai mare) - Notiunea BUS se refera la traseul intre procesor si memorie. Largimea acestui BUS ne spune cati biti pot circula intr-un sens in acelasi timp (cate trasee fizice de date sunt intre memorie si procesor).
La un BUS de 64 biti circula simultan cate 64 biti, iar cu cat BUS-ul este mai mare (128 sau 256 biti) trec mai multi biti simultan. Din punct de vedere al constructiei, este normal ca o placa care are busul de 256 biti sa fie mai scumpa decat una cu bus de 64 biti pentru ca are mai multe trasee fizice intre memorie si procesor.Astfel o placa video cu 2GB bus 128biti este mai lenta decat acceasi placa video cu 1GB bus 256 biti.
- tehnologia de fabricatie - 28 nm este cea mai noua, cea mai mica pana in prezent si cu cel mai mic consum de energie.
- frecventa procesor(MHz)sau numarul de impulsuri de tact - cu cat este mai mare, cu atat mai bine.La un impuls de tact trec o singura data bitii dintr-o parte in alta (64 biti pe un bus de 64, 128 biti pe un bus de 128 sau 256biti pe un bus de 256). Acest impuls de tact se masoara in MHz (milioane de cicluri de tact pe secunda).

Referitor la cifre ->Uite cum sta treaba in placile grafice, prima cifra reprezinta numarul de serie sau modelul de placa video, in cazul nostru avem seria 6 si seria 7 la aceste doua placi video dar aceasta cifra nu reflecta performanta placilor. In principiu nu te gandi ca seria 7 este mai buna decat seria 6 dar este mai noua ca model. Acum despre celelalte cifre de dupa 6 si 7 si anume 10 - 20 - 30...reflecta performanta placilor video dupa cum urmeaza
10-20 - placi video slabe
30-40 - low-end
50 - entry-level
60 - medii
70-80 - high end
90 - cele mai performante - The Best!
Bineinteles ca in calcul se ia si numarul de BITI cat si modelul DDR 2-3-5, memoria.

| catalin234125123 explică (pentru neluL):

Deci sa inteleg ca Nvidia 650M 2 gb e buna in gaming?

| catalin234125123 explică (pentru catalin234125123):

Si marimea de 17 inch cum vi se pare?

| neluL a răspuns (pentru catalin234125123):

Ai citit si partea cu cifrele din mesajul meu?

Referitor la cifre ->Uite cum sta treaba in placile grafice, prima cifra reprezinta numarul de serie sau modelul de placa video, in cazul nostru avem seria 6 si seria 7 la aceste doua placi video dar aceasta cifra nu reflecta performanta placilor. In principiu nu te gandi ca seria 7 este mai buna decat seria 6 dar este mai noua ca model. Acum despre celelalte cifre de dupa 6 si 7 si anume 10 - 20 - 30...reflecta performanta placilor video dupa cum urmeaza
10-20 - placi video slabe
30-40 - low-end
50 - entry-level
60 - medii
70-80 - high end
90 - cele mai performante - The Best!

In legatura cu marimea, 17 inch este o marime speciala de gaming, eu prefer 15 sau 15, 5 inch pentru laptopuri, tine mai mult bateria la ele. Din privinta mea inconvenientul este ca sunt mari ca aparate, din privinta unui gammer sunt numai bune sa joci jocuri la rezolutia asta!

| catalin234125123 explică (pentru neluL):

Si mai am o intrebare
Care crezi ca e mai buna pentru gaming dintre AMD si Nvidia

| neluL a răspuns (pentru catalin234125123):

Nvidia. Din primele 10 lucri in lume 6 sunt ocupate de Nvidia happy

6 răspunsuri:
| paul55 a răspuns:

Salut, lepotopul este frumusel, 4 GB sunt destui, nu trebuie sa ii cumpare couler extern, (doar daca vr tu ) si merge ori ce joc, si se incalzeste cam in 4-5 ore, ca are si sora mea acest leoptop si stiu.