| CostitaAfumata a întrebat:

Imi puteti spune care e diferenta dintre DVD+ si DVD-
Funda!

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

Diferenta dintre DVD-R si DVD+R
DVD-R si DVD+R sunt doua tehnologii concurente create de doua grupuri de firme / organizatii private concurente. Ambele tehnologii au avantajele lor, dar pentru majoritatea dintre noi, aceste diferente sunt nesemnificative.

DVD-R este cel mai folosit si cel mai ieftin. DVD+R este mai scump dar ar trebui sa aiba o viteza ceva mai mare la scriere si mai putine erori.

Diferentele sunt observate mai ales atunci cand acestea creeaza probleme.

Discurile DVD-R nu pot fi scrise cu unitati optice DVD+R si invers. Modelele mai noi de unitati optice DVD+-R folosesc ambele tehnologii si astfel pot folosi ambele tiputi de discuri.

Daca ai o astfel de unitate DVD-+R, diferenta dintre cele doua nu mai conteaza, dar daca ai o unitate care suporta doar un format, atunci va trebui sa folosesti doar acel tip de disc. E posibil ca unitatile sa citeasca ambele tipuri de discuri dar sa scrie doar pe unul din ele.

DVD-R a fost initial dezvoltat de Pioneer si adoptat ulterior de un grup de producatori de software si echipamente periferice pentru calculatoare.

DVD+R a fost dezvoltat mai recent de Sony, Philips, HP, Dell, Ricoh, Yamaha, si alti cativa producatori, iar mai recent a fost adoptat si de Microsoft.

Momentan nu exista un standard international, ci fiecare producator de discuri foloseste una din aceste tehnologii. In final piata va decide care din cele doua va fi folosit mai mult.