| anonim_4396 a întrebat:

Bună, ma-ți putea ajuta vă rog frumos să găsesc un joc vechi cu mașini pe care nu mi-l mai amintesc exact 100%, și pe care l-am jucat la vârsta de 10 ani!?!?!
Nu mai știu exact cum se numea, dar aș putea spune că a fost primul "NFS" pe care l-am jucat pentru prima oară!
Nu e NFS, altcumva î-i zice!
Țin minte doar că am jucat primul nivel (mapă) în care mă dădea cu un fel de trabant argintiu, sau dacă nu mă înșel e posibil să fi fost un Porche argintiu model vechi!
( scotea un sunet ca de o motocicletă veche! )
Începeai cursa pe un drum de pe marginea unei prăpastii care dă spre ocean sau mare!
Mai țin minte că în drum ce mergeai, la un momentdat intrai într-un tunel dintr-o stâncă!
(tunelul era luminat intens cu un portocaliu-gălbui)
Puteai să-ți vezi mașina întreagă, să te vezi de la volan, sau doar drumul întreg!
De exemplu dacă apăsai pe buton să te vezi de la volan în timp ce conduci, se putea distinge niște hexagoane pe parbriz din timpul apusului!
Cu mașina asta, trabant argintiu, sau ce era, tare greu reușeam să-i depășesc pe ceilalți concurenți!
Niciodată nu am câștigat cursa!
A fost o singură dată când l-am jucat într-un loc, nu mai știu exact unde anume, dar de data aceasta aveam o mașina neagră, ca un fel de F1!
Nu era F1, dar în schimb era foarte foarte rapidă!
Ceva de genul îsta :

https://pragaglobal.com/

Identică, dar un model mai vechi decât cel din link!

Dau fundă dacă găsesc jocul!

O zi faină la toată lumea!

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Daca zici de Porche, n-o fi fost NFS Porche 2000? (Need for Speed: Porsche Unleashed)

https://en.wikipedia.org/wiki/Need_for_Speed:_Porsche_Unleashed

https://www.youtube.com/watch?v=PdVQoH_u6Jg

| cfrtobias a răspuns (pentru NLS):

Tu joci pe windows 10?

| cfrtobias a răspuns (pentru NLS):

Am reusit sa instalez cu tutorial Youtube

| NLS a răspuns (pentru cfrtobias):

Porsche 2000 direct pe W10 (fara masina virtuala )?
Nu sunt atat de masochist.

Daca as juca asemenea jocuri, as folosi
VMware Player sau VirtualBox
(1.5-2 GB RAM, 1 nucleu, Windows XP ),
si un monitor de 15 inch
(chiar detin unul, 15 inch portabil, l-am luat cu alt scop, dar cred ca merge foarte bine si pentru classic gaming).