| ReTz a întrebat:

Buna seara.In primul rand vreau sa va fac cunoscute si voua componentele laptop-ului meu: -Procesor Intel Core I5-3230M @2. 60GHz(4CPUs)~2.6GHz.Memorie rami: 4GB DDR3.Placa video: Nvidia GeForce 740M 2GB DDR3(nu stiu cati bits are). Sistem de operare: Windows 7/32bit.Problema este urmatoarea:daca sunt in joc si dau alt-tab imi intra foarte greu in desktop, inapoi cand vreau sa intru la fel de greu imi intra.Cu toate acestea, daca las jocul in bara si revin inapoi in el, dupa ce se termina de incarcat pe un server primesc eroare:"CS:GO has stopped working...". Problema aceastea este totusi acceptabila avand in vedere ca o au mai multi playeri si ar putea fi de la ei.A doua problema care am vazut ca tot insista este urmatoarea:sunt in joc, si la un moment dat frameaza(nu sacadeaza, nu am lag)doar parca se opreste pentru cateva secunde, ramane blocat, dupa aceea iarasi revine(nu este de la net).Tin sa precizez ca aceste probleme le am si daca joc tot pe LOW si daca joc tot pe HIGH, deci unde ar putea fi problema si care ar putea fi remedierea? Mai tin sa precizez ca joc si Dota2, care tot asa, are cerinte destul de mari si joc FULL HD fara pic de lag/frame/delay etc.Astept raspunsuri, multumesc.

Răspuns Câştigător
| andyeyes99 a răspuns:

1.Curata-ti laptop-ul, adica il desfaci si il cureti de praf.
2.Nu il tine direct pe birou chiar daca nu este blocata aerisirea. Eu tine in stanga si in dreapta lui doua carcase goale de cd-uri dar ai grija punele cat mai in margini astfel incat sa nu obturezi nicio aerisire.
Intaleaza si tu un windows 8.1 pe x64(adica 64 bits)il recomand (viteze mult mai buna fata de 7, daca il bagi o sa vezi si tu asata) ca doar ai 4 gb ram si e pacat sa nu ii flosesti pe toti.
3. Laptop-urile nu prea sunt de gameing deoarece se incing, iar cand ajung la o anumita temperatura intra in functiune thermal throttle(este o metoda de precatuie, sa nu iti arda componentele, cand porneste iti da underclock la placa video si la procesor pentru a scadea temperatura si a nu se arde, adica iti scade frecventele ceea ce duce la o experienta in gameing mai redusa pentru ca la jocuri mai puternice scade fps-ul si se mai blocheaza din cand in cand ca in cazul tau). Si tu o sa obsevi ca atunci cand ai freez-ul ala de 1, 2 sec cooler-ul face si el o pauza.
4. Nu instala ce ti-a zis colegul de mai sus pentru ca din ce am citit spune ceva din auzite (instaleaza-le in alt driver? poate in alta partitie si mai e si faza ca nu poti schimba placa video la un laptop, iar aia pe care o ai e numai buna).
5. Exista o varianta pentru a dezactiva themal throttle asta daca stii sa umbli prin bios. Trebuie sa instalezi o varianta de bios-unlocked care iti da acces la toate optiune. Daca ai umblat prin bios ai vazut ca e cam saracacios, cand ii dai unblock o sa te pierzi pe acolo.
6.Calculatorul tau nu are quad-core, e un dual-core, celelalte 2 procesoare care le-ai vazut sunt virtuale. Poti citi pe net despre hyper threading si o sa te lamuresti.
7. Iti spun astea din proprie experienta. Am un laptop de la Acer cu i3-380m de 2, 54 Ghz, Placa video gt 540m 1gb si 4 gb ram ddr3 si am facut aceeasi pasi de mai sus si ma joc acum jocuri de ultima generatie in prostie pe el (Far cry 3 30 de fps cu setari high-mediu, Tom raider 2013 cu antialising oprit, si inca o optiune pentru par si merge la 30-40 fps)
Sper ca nu te-am plictisit si ca ti-au fost de ajutor indicatiile mele.

1 răspuns:
| Sebastian234 a răspuns:

Schimba-ti placa video. Si daca mai ai probleme, foloseste programele Gamebooster (MERGE NUMAI VERSIUNEA 3!) si CCleaner. Apoi, dai click dreapta pe My computer selectezi Properties/Advanced system settings/click pe Performance/bifeaza Adjust for best performance.
si incearca sa descarci jocuri mai putine si daca asa instaleaza-le in alt driver (nu este instalat Windowsul) ca iti merge greu happy