| PingPong5648 a întrebat:

Am o intrebare legata de sah.
Daca regele este in sah de la orice piesa, regele are voie sa manance piesa care-l ameninta cu sah-ul? Trebuie sa mute regele intr-o casuta in care nu este in sah? Sau sa elimine piesa cu care regele este amenintat?

Răspuns Câştigător
| oOonLyOo a răspuns:

Regele poate face urmatoarele lucruri pentru a iesi din sah : 1) sa iasa din sah mutand in alta pozitie unde nu este amenintat, 2) Daca este posibil, sa elimine piesa care il tine in sah ori fie chiar regele ori o alta piesa ( nebun, tura, dama, pion, etc ) SAU 3) Sa bareze sahul cu o alta piesa ( adica sa puna o piesa intre piesa care ataca si regele ) lucru inposibil atunci cand ataca CALUL advers, singura solutie fiind eliminarea lui. Sper ca te-am ajutat si nu uita, daca ti-a fost de folos, sa dai FUNDA happy

3 răspunsuri:
| Alex1997fun a răspuns:

Depinde:

Regele are voie sa se mute o casuta in orice directie. Daca piesa care a dat sah se afla la o distanta mai mare decat o casuta atunci regele trebuie sa mearga pe o casuta in care sa nu se afle in sah. Daca atacatorul(sa numai lungim)se afla la o casuta distanta vom avea 2 optiuni.
1.Regele ia piesa doar daca nu este protejata de o alta piesa
2.Regele se muta pe o casuta sigura deoarece atacatorul este protejat de o alta piesa.Este logic deoarece daca regele ar incerca sa ia aceea piesa va intra din nou in sah(pe miscarea adversarului)

Sper ca te-am ajuat

| raresgr a răspuns:

Cea mai buna mutare este sa muti piesa care este amenitata sau dac poti pui o piesa in fata sau sa bati piesa care tea dat sah

| alincostin15 a răspuns:

Buna seara Crisitan!
Daca piesa care te ameninta cu sah este la un patrat departe de tine ai voie sa-l mananci atat timp cat dupa ce mananci piesa respectiva nu intri in alt sah, daca nu muti in alta casuta in care nu este sah.
Seara buna!