| AnnonnyMa a întrebat:

Cine imi poate explica mai in detaliu cum se joaca pokerul? As dori sa stiu cum se joaca cel cu 2carti in mana si 5 pe masa.
Funda si Vot!:*:*;*

2 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Google.
http://bit.ly/15iRhxh

| Ivo12 a răspuns:

Ok pai sa incerc pe scurt

In primul rand trebuie sa stii formatiile:

O pereche = Doua carti de acelasi fel (de exemplu 2 Asi) si 3 diferite.

Doua perechi = O pereche de un fel, o pereche de alt fel, si o carte diferita. De exemplu doi asi, doi popi si o dama.

Cui = Trei carti de un fel (de exemplu 3 asi) si 2 diferite.

Chinta = Cinci carti consecutive (de exemplu noua, zece, juvet, dama, popa)

Culoare = Toate cartile de aceeasi culoare (de exemplu inima rosie)

Full = Doua carti de-un fel, si trei carti de alt fel (ex: doi asi si trei popi)

Careu = Patru carti de-un fel (de exemplu 4 asi)

Chinta roiala = Cinci carti consecutive si toate de aceeasi culoare

Asta e si ordinea importantei.

La poker normal, fiecare jucator primeste 5 carti. Sa zicem ca joci cu jetoane (e aceeasi regula si la bani). Daca ai cel putin o pereche de popi (sau orice mai mare) poti sa deschizi cu un numar de jetoane. Toti cei care vor sa participe la tura respectiva, platesc acelasi numar de jetoane (desi miza se poate mari). Dupa ce toata lumea a platit, se decarteaza. Poti sa decartezi maxim 3 carti. Asta inseamna ca le dai jos si primesti alte 3 in schimb.

Apoi daca vrea cineva, poate mari miza. Dupa ce toata lumea plateste, cei care au mers pana la capat isi arata cartile. Cel cu formatia cea mai mare, castiga. Daca ai pus o miza si nimeni nu te-a platit, castigi fara sa mai fi nevoit sa-ti areti cartile.
Daca vrei sa renunti dai cartile jos si spui,, fold,,
Sper ca te-am ajutata! Funda, Vot?