| Arisia a întrebat:

De ce credeti ca copii din ziua de astazi sunt asa de plictisiti unii de altiI, sau chiar de ei insusi? De ce sunt fara viata?

2 răspunsuri:
| BeardedSamurai a răspuns:

Salut, traim intr-o generatie a calculatoarelor, tabletelor si a telefoanelor, a tehnologiei pe scurt.
Copii nu mai sunt atrasi de jocurile copilarie, adica pur si simplu sa ia un bat in mana si sa-si imagineze ca sunt ceva, duc lipsa de imaginatie de activitate, au ochii inchisi permanent in ecrane si stau doar in casa.
Nu isi dau seama ce minunata e viata, nu-si dau seama de acest miracol in sine de a trai de care ne putem bucura, au lipsa viselor a imaginatie, a iubirii adevarate, lipsa sufletului.
O sa duca lipsa de experienta de a te lovii, de a reusii, etc.
Viata lor nu este viata, ne indreptam catre un haos absolut, spre robotizarea asta, ei nu pot sa vada frumosul.
Aventura de a te juca cu copiii sa va credeti regi si regine, familie, razboinici, si acestia sunt cei mai mici acum.
Dar cei din adolescenta duc lipsa de cultura, duc lipsa de foarte multe lucruri de care au nevoie, vad distractia doar in bautura, petreceri, sex si atat, placeri carnale si nu ii intereseaza de suflet si nici nu se gandesc la munca.
Eu ma gandesc la dragoste sa fii trait in trecut cu toata frumusetea vietii, cerul, copacii, animalele, floriile, aceste minuni care omul nu vrea sa le vada, nebucuranduse de lucruri simple si atunci apare grava plictiseala si asa spun cu totii, ne plictisim nu stim ce sa facem.
Asta este, lumea nu mai pune pret pe minte nu mai zic de suflet ci doar pe trup, sa aratam bine, sa mirosim bine, nu zic ca e rau, e bine dar uita celelalte valori foarte importante si e grav, piere viata asta frumoasa, pe care singur omul si-a distrus-o.
Eu ma bucur sa cant, sa desenez, sa rada strabunicul meu cu mine sa vad zambetul unei fete plimbandu-ma cu ea si am atatea si atatea trairi si amintiri, sa ajut saracii cu un ban cateodata, sa-i vad mamei mele frumosul zambet si bucuria si sa dau noroc cu tatal meu, sa ma ia in brate, sa-i vad pe cei batrani impreuna in dragostea lor.
Viata e un miracol in sine dar omul din ziua de azi nu mai stie asta.
Sa ai o zi placuta!

| Arisia explică:

Ai dreptate lipseste creativitea.Adica natura, si lumea intreaga.Nu vad lumea in splendoarea lor.