| Ana7807820 a întrebat:

m-am certat acum o luna pe un grup mai putin popular cu anumiti "colegi" (am fost moderatoare pe grupul respectiv, insa am fost data afara din grup de un coleg si am luat demote de la owner). Problema e ca mi-am facut multe prietenii acolo, insa nu pot trece peste acest gand (ownerul face livestreamuri saptamanale si eu merg acolo cu orice ocazie). Am aruncat ieri o vorba pe acel livestream insa ownerul a spus "mai vedem, cu conditia sa nu mai provoci conflicte" iar colegul care m-a dat afara mi-a zis ca am tupeu, ca cum indraznesc eu sa vin sa imi cer scuze dupa tot ce am facut.
Ce s-a intamplat: m-am victimizat mult, recunosc, insa am jignit o colega si intr-un mod indirect si pe restul.
Cum imi pot convinge fostii colegi sa ma accepte inapoi pe grup? Ownerul ma poate baga inapoi fara probleme, insa daca nu ma vor accepta si restul?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| mihai69 a răspuns:

Încrederea se câștigă, dar odată pierdută, e greu s-o recâștigi.
Practic o iei de la zero și te comporți de parcă tocmai atunci ai venit în grup. Nu te duci acolo spunând că vrei să îți recapeți statutul. Nu. Spui (sau de fapt, trebuie să nu spui nimic, doar să lași să se înțeleagă) că ești acolo doar din pasiune. Și să nu mai faci nimic care să fie despre tine. Doar să aduci ceva valoare în acel grup / comunitate. Fără să ceri nimic în schimb.
Chiar dacă nu vei reajunge ceea ce ai fost, vei fi alături de prieteni și în timp poate te vor ierta. Depinde numai de tine.

| Ana7807820 explică (pentru mihai69):

Ai mare dreptate, Mihai.
Fiind singurul care a raspuns ti-am acordat tie funda. Voi lua in considerare tot ce mi-ai sugerat! Iti multumesc! happy

2 răspunsuri:
| AG777 a răspuns:

Da ideea e sa lasi putin lucrurile sa se mai aseze, timpul le mai rezolva, apoi poti intra din nou si incearca sa fii pe placul comunitatii, lasa de la tine la inceput, nu intra in conflicte decat daca reprezinta o nedreptate, incearca sa te implici cat poti de mult pentru comunitatea de acolo si imaginea ta va fi una cu mult mai buna