| LilWayneGreen a întrebat:

Ce format pentru jocuri are nokia E71?

2 răspunsuri:
| maryusik a răspuns:

Parerile mele,dupa 3 zile de folosinta.

1.Partea de Telefon:
Contacte:
Se pot folosi toate contactele din windows vista(*.contact) pe telefon. E mult mai usor de
editat, si de adaugat f multe contacte, in sensu ca le modifici pe PC, dupa care doar le
transferi pe tel. E nevoie de Windows Mail pentru a exporta contactele in format VCF, compatibil cu
telefonul.

Mesagerie:
daca ai un cont de gmail, dupa ce introduci user si parola, isi face singur setarile pentru imap4.

Log:
Nu contine un counter pentru SMS.

Teme:
f folositor ceasul care apare in sceensaver

Profiluri:
Suporta videoclipuri ca ton de apel, fara sa ai instalat altceva. Bine ca s-au gandit...
Led-ul e folositor doar daca nu folositi husa ...

Moduri:
Destul de util, si functional...Daca folositi aceeasi tema in ambele moduri,
tranzitia se face mai rapid.

2.Partea de organiser:
Calendarul:
a fost imbunatatit, atat vizual prin ecranul dublu, cat si functional, permitand adaugarea de
mai multe detalii.

Ceasul:
s-au gandit sa adauge functionalitate alarmei, si acum permit adaugarea de mai multe alarme,
configurabile pe zile de lucru.

BestBirthday:
Daca ai contactele cum trebuie, cu zile de nastere la fiecare, aplicatia le preia din
contacte, si iti afiseaza pe fiecare contact varsta, cate zile mai sunt pana la ziua de
nastere si zodia. Permite adaugarea de remindere in Calendar. F util

Active notes:
permite crearea de note cu sunet imagine si video, pe langa text.
Tips: poti "lega" o nota de un anumit nr de tel, in cazul in care vrei sa ii spui ceva anume, si
atunci cand il suni, sau cand te suna, apare nota in timpul convorbirii. F util

FlyingMoney:
poti tine evidenta cheltuielilor si a bugetelor. Mai complex decat expanses. Permite generarea de
rapoarte.Poti seta si parola pentru acces in program.

PhoneWalet:
pastrezi informatii sensibile sub parola.

EnergyProfiler:
monitorizeaza consumul de curent al bateriei in functie de ce ruleaza la un moment dat.Genereaza
grafice, si estimeaza timpul ramas de viata(in ore:minute)

3.Office
quickOffice:
permite atat vizualizarea cat si editarea fisierelor DOC, XLS, PPT.

WiPresenter:
poti controla PC-ul cu ajutorul tastelor. Se conecteaza atat prin bluetooth cat si prin WI-Fi
. Poti controla atat mouse-ul, cat si o parte din taste.
Tips: permite broadcastingul atat a ecranului cat si a imaginilor captate live cu camera
telefonului direct pe ecranul PC-ului

Multiscanner:
scaneaza text si carti de vizita si le transforma in text - nu se pricepe deloc

Barcode:
scaneaza si traduce coduri 2d ... cool

Dictionary:
traduce un cuvant in maxim 3 limbi simultan.ofera si expresii, nu numai cuvinte. F util

Solution:
Permite generarea de grafice a oricarei functii matematice, rezovarea de matrici, de sistme de
ecuatii, integrale, diferentiale. Util pentru cei de la matematica.

BestCalc si CCalcPro:
calcultoare stiintifice...

Criptare:
cripteaza datele din memoria telefonului si datele de pe card. Foloseste chei de criptare.
Daca ati uitat cheia de criptare ... v-ati facut de lucru

Imprimante:
poti printa orice de pe telefon pe o imprimanta bluetooth(si probabil nu numai, nu am incercat)

4.Conectivitate
SymSMB:
foloseste wifi pentru a shara foldere intr-o retea de calculatoare. versiune mult imbunantatia fata
de cea anterioara. Poti naviga prin retea exact ca de pe pc, si invers. Viteza de transfer
verificata pana in 300 kb/s. Uitati de usb ... O sa folositi cablu doar cand o sa fie vorba de
NSU

WlanWizard:
Cauta retele wireless, fermitand si filtrare dupa anumite retele. Ofera detalii despre
puterea semnalului.

Bluetooth, USB, IRDA, Modem:
stiti ce fac, doar ca au adaugat la bluetooth personalizarea modului vizibil pentru un anumit
timp, dupa care trece automat pe hidden. Au crescut si viteza de tranfer.(verificata ,
constant intre 100kb si 150kb)

5.Tools
Activefile manager:
Permite vizualizarea fisierelor ascunse, are un monitor de mem RAM, permite restart rapid al
telefonului cat si preluarea rapida a fisierelor primite prin bluetooth in orice folder vreti.
Are 2 taburi de lucru(gen total commander), doar ca nu le afiseaza pe amandoua in acelasi timp.
Totusi e cel mai util file manager din punctul meu de vedere.

Zip:
Citeste si creaza arhive in format zip

6.Media
Camera
mediocra... necesita timp pentru o poza decenta, in conditii bune de iluminare. Cu tasta "T" se
focalizeaza. Sper sa apara un update care sa permita camerei video sa filmeze VGA la 30FPS,
precum camera de pe E90 ...
Bug:doar la 1Mpx si zoom 50-80% poza sigur nu e ce ati vrut voi sa fie

TotalRecall v3,update pentru E71:
permite inregistrarea apelurilor facute/primite, si fara BEEPPPPul enervant. Verificati ca din
profilul telefonului sa aveti dezactivat Warning Beep. FFF Utila. Inregistreaza in format WAV si
AMR. WAV la calitate Best are 1M. Permite inregistrare audio nelimitata.

Recorderul incorporat:
Nu inregistreaza nelimitat, cum se spunea prin reviewuri. Am incercat sa inregistrez ceva, si
s-a oprit singur pe la 53 min, desi cardul de 2gb mai avea suficient spatiu...oricum e mai
bine decat 1 min, ca la E70.

Radio:
receptie buna, din ce am testat...nu are RDS si nu permite inregistrare ... am citit pe un forum
ca doar ultimate voice recorder ar fi capabil. Cu totalRecall sau Recorderul incorporat, odata
ce apesi Rec, se opreste radioul...

Muic Player:
Pare cel din seria N, nu am avut ocazia sa testez... Speakerul incorporat e mult mai bun
decat cel de pe E70.

Galeria:
aceeasi galerie veche de pe fosta serie e.
tips: daca apasati tasta Fn(colt jos stanga - cea cu sageata in diagonala) de 2 ori, puteti
folosi tastele numerice ca shortcut pentru zoom(5 in ; 0 - out), rotirea imaginii (1 si 3), si full
screen star

RealPlayer:
probabil acelasi, nu am testat.

Flash Player:
flash Lite 3.0. Suporta youtube

3-D Tones:
adauga efecte tonurilor de apel(ca pe N73) . cool

7.GPS
Nokia Maps:
dezamagitor, intrucat Romania e mult mai slab reprezentata decat in Maps 1. Se conecteaza la
GPS in max 2 min la rece si max 40 sec la cald (daca stati pe loc)

GoogleMaps:
recunoaste GPS-ul si arata pozitia pe harta Google--- necesita conexiune la internet. Nu
calculeaza rute in Romania.

Gps Data:
Busola, si toate coordonatele ce tin de GPS.

GarminMobile XT:
Probabil cel mai bun pentru Romania in domeniul SYMBIAN.

8.Help
Tot felul de aplicatii ajutatoare, printre care si un cititor de mesaje. Daca nu sunt in
engleza, mai bine le cititi. COntine si tutoriale despre cele mai folosite functii ale
telefonului.

9.Comunicatii
Web:
Browserul web specific symbian. Nu cred sa mai dea mesaje MemoryLow, intrucat E71 are in jur de
70 mb ram liber la bootare. Pe wifi se misca acceptabil, ca viteza.

Shmessenger:
O aplicatie foarte buna pentru yahoo messenger. Permite spionarea celor care stau pe invisible,
precum si trimiterea de fisiere.

yahooGo:
util pentru a citi mailul de pe yahoo.

AdvancedCallManager:
E un robot telefonic, si mai mult decat atat.Permite respingerea apeluirilor dintr-o anumita
lista, activarea anumitor profiluri ale aplicatiei in functie de locatia in care se afla
telefonul(celulele de la care primeste semnal) ... f util

VPN:
permite accesul in retele securizate, dupa o configurare prealabila din setari, conexiuni.

Download:
permite descarcarea de aplicatii pentru telefon. in principal, aici gasiti aplicatiile si jocurile
cu care telefonul vine din fabrica.

VibrateCall:
pentru a nu duce telefonul la ureche in timp ce initiati un apel, telefonul va vibra pana cand
persoana apelata va raspunde. f util in spatii zgomotoase, cand vrei sa dai un bip, de ex.

---------------------------------------

In final, vreau sa atrag atentia asupra faptului ca aplicatiile care nu au venit cu telefonul,
sunt demo, luate de pe site-urile producatorilor.

Telefonul se misca MULT MAI REPEDE decat fosta serie E, indiferent de care aplicatii ruleaza in
fundal.

Acum daca vrei sa schimbi intre 3G si GSM, telefonul nu se mai restareaza... f util,
intrucat 3G consuma f mult curent

Pluginul de cautare in contacte din ecranul de standBy functioneaza f bine .

Sper ca v-am deschis apetitul.

Ca baterie:
De la prima incarcare am 58 ore de folosire din care:
-WiFI - 1h si 21m - transfer de 70MB
-GPS - 10 min
-Bluetooth - 2h si 15 min - transfer de 5mb
-GPRS- 3 min si 500 ca transfer
-4 min apeluri
-4 ore de folosire, cu instalari si dezinstalari ,etc...
-8 restarturi provocate de mine
-10 poze
-5 min de "filmari"
-54 min inregistrari audio
-2 min de radio

si inca mai am 3 liniute

Sper ca v-am fost de ajutor.

| Ykuzo a răspuns:

Cred (nu sunt sigur) ca accepta format jar/jad. Daca ai nevoie de jocuri te sfatuiesc sa intrii pe www.zedge.net sa iti faci un cont, iti alegi marca si modelul telefonului si cauti orice vrei. Rezultatele sunt pentru telefonul specificat. Sper ca te ajuta cu ceva. Succes!