| kata_1539 a întrebat:

Ce inseamna dependenta de jocuri si ce riscuri are?

2 răspunsuri:
| username a răspuns:

Dependenta de jocuri, hmmm... poate ar trebui sa ma descriu.
Persoanele care au peste 20 de ani si mai joaca inca cs 1.6 si metin sunt bolnave psihic.
Dependentii sunt cei care stau 12-18 ore din 24 in fata monitorului si se joaca. Cei drept sunt persoane care din asta traiesc (game tester, cei care fac review-uri la jocuri etc.). Mai sunt si unii care au si servici dar mai participa la unele campionate (WCG, ESL).
@BibiXD Nu exista jocuri 13+ ci 12+, asta unu la mana. 2 la mana, daca eu joc ceva 12+ (exemplu FIFA11) si ma joc 4 ore, iar apoi joc ceva 18+ (Exemplu The Witche 2) si ma joc vreo 9 ore, asta inseamna ca-s perfect normal? Si apana sa te apuci sa vorbesti despre dependenta invata sa scrii corect si coerent in limba romana.

| xJoyce a răspuns:

Dependenţa de jocuri înseamnă, de fapt esti obsedat de jocuri pe computer sau jocuri online. Nu-i aşa? Este foarte periculos. Jocurile pe calculator sunt foarte captivante, dar nu e bine în exces. În general, acest lucru se întâmplă atunci când te joci peste 13 ani jocuri vechi, indiferent dacă sunt peste el. Cele 18 sau 7 ani nu are nici un fapt cu el. Ai jucat 13 + jocuri timp de cel puţin 3 ore? Acest lucru te face lucrurile psiho în creier, pe care le stimulează ca o obsesie. Sper că am fost de ajutor.