| 1290 a întrebat:

Ceau, imi puteti spune cu ce se ocupa un gamer developer tot ce stiti? funda...

1 răspuns:
| Jackster a răspuns:

Este incredibil de greu sa faci un joc bun. (iti trebuie si experienta si foarte mult timp)

In primul rand vine texture-making-u. Adica ceva gen designer, care face viu si colorat tot ce vezi tu intr-un joc. (perete de metal, pamant etc.)

Dupa vine model-making-u, super greu. Adica sa faci ''modele''. (exemplu : corpuri de oameni, bancile din parc, ferestre etc)

Dupa ar mai veni si programatorul care leaga totul intr-o singura chestie.

Mai sunt multe categorii de game-developers, dar astea sunt cele de baza.