| valentin75 a întrebat:

Cine stie sa configureze un server in Linux? Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| cristimihailov a răspuns:

Configurarea unui server linux poate fi destul de complicata. Ce vrei mai exact?

| valentin75 explică (pentru cristimihailov):

Sa-mi fac un site, sa-l pun pe un computer mai vechi, care sa fie transformat in server. Daca ai ceva materiale scrise pentru configurare, mi-ar fi utile. Multumesc anticipat

| cristimihailov a răspuns (pentru valentin75):

Salut,

Personal te-as sfatui sa iei niste spatiu de hoatare pe la cineva care se ocupa cu astea.
La cativa lei cu siguranta gasesti la o firma micuta de cartier ceea ce vrei.

Gandeste-te ca doar timpul de configurare si de invatare, securizarea, modul pe care vrei sa il folosesti, neamul de linux, etc inseamna la final bani. Sa tii in casa un calculator vechi inseamna sa platesti mult pe curent, sa iti faca calculatorul ala zgomot in toata casa, sate ocupi din cand in cand de el, sa te asiguri ca are un raid sau macar ai copii ale siteului, sa faci curat pe el, sa ai (nu stiu daca tu ai) un ip public, sa il bagi in dns, sa treci peste unele limitari pe care operatorii le pun, etc si etc.

Nu ai nevoie de toate astea. In plus depinde mult si de versiunea de linux pe care o alegi, depinde cat de tare vrei sa intri in el, in plus cu un calculator mai vechiut s-ar putea sa fie mai greu.

Fa-ti calculele. La final 6 ron pe luna bu e atat de mult