| LawlietL886 a întrebat:

Cum fac un portal spre end în Minecraft?

3 răspunsuri:
| Maopiscopulesculeandra a răspuns:

Stiu ca nu iti trebuie tot ce ti-am spus dar pentru asta imi dai funda?
Portalul de end nu se face.El se gaseste in pamant. Dai cu eye of ender si ii urmezi pana se opresc intr-un anumit loc. De acolo sapi in jos pana dai de StrongHold iar acolo cauti portalul.Langa portal gasesti un spawner de silver fish pe care mai bine il spargi sau pui torte pe el. Pe portal pui eye of ender ca sa il completezi si sa se porneasca.Intri in portal si ajungi in end. Ai grija ca de acolo nu poti sa te intorci inapoi in lumea principala doar daca bati dragonul sau mori. Eye of ender se fac in crafting table cu Ender pearl si blaze powder. Blaze powder-ul se face tot in crafting table cu un blaze rod. Blaze rod-ul il iei atunci cand omori blaze-uri iar ender pearl-urile cand omori ender mani. Ender manii ii gasesti peste tot in lumea principala iar blaze-urile in nether. Portalul spre nether se face cu obsidian(pui mai multe blocuri si formezi patrat sau dreptunghi)iar apoi il arzi cu flint & steel. Obsidian-ul se formeaza cand pui apa peste lava sa il poti lua numai cu pickaxe de diamond. Pickaxe-ul de diamond se face in crafting table cu 3 diamonds si 2 bete. Diamondul se ia cu pickaxe de fier. Fierul il iei din mina cu cel putin pickaxe de cobblestone. Acesta se face cu 3 fier si 2 bete. Pickaxe-ul de piatra se face in crafting table cu 3 cobblestone si 2 bete. Cobblestone-ul se formeaza cand spargi stone din mina.Stone-ul se sparge cu cel putin pickaxe de lemn. Pickaxe-ul de lemn se face cu 3 lemn prelucrat si 2 bete. Lemnu prelucrat se face in craftinv table cu lemn neprelucrat(adica cel care il iei cand spargi copaci). Betele se fac din 2 lemne prelucrate. Crafting table-ul se face din 4 lemne prelucrate la tine in inventar.

| gmwm a răspuns:

Buna, aici e raspunsul tau: http://gaming.stackexchange.com/......der-portal

Poti cauta pe YouTube un tutorial care sa te ajute. Multa bafta!