| arlequyn a întrebat:

Cum incarc siteul pe internet? Siteul este facut cu web page maker si este la mine in laptop, cum fac sa il incarc pe web? Inteleg ca trebuie sa cumpar domeniu si gazduire dar nu inteleg cum pun domeniu la siteu meu facut cu un program continand o gramada de informati... sunt aerian si nu inteleg sistemul, nu vreau sa pierd bani ca prostul si munca depusa.
Va rog cine stie sa imi raspunda, dar nu raspunsuri gen ca mil gaseste google ca e o aberatie ce sa gaseasca google daca e la mine in calculator si el nu are o adresa gen www.1234.ro/com/eu/org/etc... intelegeti? Va rog frumos cine site sa-mi raspunda.

1 răspuns:
| ValiTCM a răspuns:

Salut,

1. Trebuie sa cumperi un domeniu www.numelesite-ului.ro/com etc Eu cumpar de la claus.ro
2. Dupa ce ai domeniul cumperi un hosting ( locul unde sta site-ul ). Iti recomand sa cumperi si domeniul si hostingul de la aceeasi firma.
3. In cazul in care firma de unde ai cumparat nu iti ofera suport pentru schimbarea NS-urile, intri pe rotld.ro / administrare domenii online si pui nameserverele pe care firma de hosting ti le va da atunci cand cumperi pacchetul. In general nu ar trebui sa te lovesti de acest pas.
4. DUpa ce NS-urile sunt propagate instalezi un client de FTP si faci upload-ul. Eu folosesc http://www.wizdownloads.com/download/Windows/filezilla/