| Grox a întrebat:

Daca am un CPU Intel i7 si o placa video gtx 980, o sa faca procesorul vreun bottleneck? Sau placa video?
Va rog sa imi spuneti doar cei care stiu sigur, pt ca urmeaza sa construiesc un sistem cu componentele de mai sus, si vreau sa stiu daca va exista vreun bottleneck
FUNDAA

4 răspunsuri:
| darkwisper a răspuns:

Daca instalezi si DDR3 ca ram undeva la 8gb la 1600 frecventa, o placa de baza decenta, ar trebui sa iti mearga ok.

Dar nu ai dat prea multe detalii la procesor, seria ma refer, si mai exact la cet merge placa aia video.
La memorie, frecventa, pentru ca pot fi diferente intre placi, chiar daca este aceiasi serie de GT, dar sa aiba frecvente diferite sau memorie diferita.

| Grox explică (pentru darkwisper):

Procesorul este Intel i7 4790k
Asa, deci va da bottleneck?

| darkwisper a răspuns (pentru Grox):

Nu, nu iti face bottleneck.
GTX 980 Engine Specs:
2048CUDA Cores
1126Base Clock (MHz)
1216Boost Clock (MHz)
144Texture Fill Rate (GigaTexels/sec)
GTX 980 Memory Specs:
7.0 GbpsMemory Clock
4 GBStandard Memory Config
GDDR5Memory Interface
256-bitMemory Interface Width
224Memory Bandwidth (GB/sec)
Deci, daca e ce scrie aici, NU!

| Grox explică (pentru darkwisper):

Ma refeream daca procesorul face bottleneck la placa video. Oricum multumesc