| NicolasProGamer a întrebat:

Dacă am un laptop Asus cu Intel Pentium, HDD de 64 GB și 4 GB RAM, merita sa îl repar punând Intel Core i5 11700KF, SSD 512 GB 16 GB RAM decât sa iau altul nou?

3 răspunsuri:
| flixbuster a răspuns:

Daca zici modelul vom sti 100% dar din configuratia descrisa de tine cred ca avem de-a face cu un Asus cu procesor bazat pe arhitectura Atom (modelul de Pentium este ceva cu Nxxxx?) - doar acelea au stocare de 64GB (de obicei eMMC, nu SSD) si 4GB RAM. Unele modele poate permit adaugarea unui SSD (pe langa eMMC care in nici un caz nu poate fi inlocuit) si inlocuirea RAM (care de obicei este insa lipit pe placa neputand fi schimbat iar mai rar sa existe un al doilea slot de RAM utilizabil). Insa la procesor cred ca nu ai nici o sansa, nu am mai auzit de CPU ce poate fi inlocuit pe laptop de foarte multi ani. Ce zici tu cu 11700KF ala e CPU de desktop deci nici daca ai putea inlocui CPU pe laptop, pe asta tot nu l-ai putea pune in loc (pinout diferit, racire imposibila).

Laptop-ul nu poate fi "reparat" (de fapt imbunatatit, ca nu e stricat ca sa il repari). Hardware-ul acela face fata cu greu (de fapt nu face fata) la Windows 10/11. Ce merge pe el este un Linux (poti incerca Mint, e prima optiune pentru utilizatorii de Windows care incearca Linux) sau Google ChromeOS Flex.

| ZappyTV01 a răspuns:

Baga tata dacă poți!

| LikeForMe123 a răspuns:

Daca vrei sa te joci recomand sa iei altul, si PC nu laptop (asta daca e ok pentru tine si nu ai nevoie sa-l transporti de colo colo), iar daca vrei sa te joci la minimul necesar ia macar un 1660