| GraveDigger91 a întrebat:

Daca fac overclock la GPU CPU componentele "imbatranesc" mai repede si „mor„ mai repede? Dau funda

Răspuns Câştigător
| N0xEterniS a răspuns:

Ceva de gen.
Nu prea stiu cum sa explic calumea cu vocabularul romanesc pentru ca sunt termeni specifici din engleza, dar incerc laughing
Deci din fabrica GPU si CPU au o viteza Core Clock (CC) si in cazul GPU si o viteza Memory Clock (MC).
CC e viteza la care obiectele sunt 'interpretate' ( rendered ) in joc, iar MC este ceea ce umple obiectul. Dupa overclock, CC si MC fiind mai valori mai mari, normal ca se castiga ceva FPS, dar se cere si mai multi W ( Watt ), mai mult W rezulta in mai multe grade Celsius, deci sursa trebuie destul de mare + cooling system, asta doar pentru a nu avea probleme imediate.
Overclock scade si stabilitatea sistemului, shut down fara motiv, blue screen etc.
Acum '' imbatranesc si mor mai repede '' e din cauza arhitecturii, cand cumperi GPU si CPU din fabrica, practic iti garanteaza minim 6-7 ani de functionare, dar tu obligand pisele sa functioneze la o capacitate mai mare chiar avand suficient W si racire, pisele se vor strica mai repede, la nivel molecular tu nu ai cum sa intervii.

Priveste lucrurile in felul urmator : Ai degand sa-ti cumperi alt PC sau cel putin upgrade la pisea overclocked in urmatorii 2-3 ani? ( aici ma refer la un overclock decent ( 7-14 FPS ) atunci fa overclock.

Citeste multe Guides si uita-te la multe Videos inainte sa te bagi in asa ceva.