| Ioan489 a întrebat:

De ce cand dau la verificare pagerank de pe seowebtools imi apar niste linkuri moarte.Ce sunt linkurile moarte? De ce apar ele?
Cum pot sa le scot? Siteul se numeste http://junior-club.tk

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Link mort = legătură spre o pagină care nu există (posibil să fi existat cândva).

Adică tu trimiți oamenii într-o locație inexistentă pe Internet. Ce ai de făcut? Verifici link-urile din pagină. Click pe ele... Cele care nu duc nicăieri le ștergi din codul site-ului. Sau le corectezi dacă e cazul.

| andreea753 a răspuns:

Nu trebuie sa existe aceste link-uri care nu duc spre pagini active. Verifica PageRank-ul inlcusiv pentru pagi interne aici http://www.webdesignoptimizare.ro/verificare-google-pagerank.php si apoi realizeaza un fisier sitemap.xml tot cu un tool online si apoi verifica sa nu existe pagini inexistente.
Asigura-te ca exista o pagina de eroare 404 (de pagina negasita) care sa contina legaturi spre categoriile principale ale site-ului si fa niste redirectionari 301 (permanente) de la paginile care nu mai exista catre paginile actuale sau categoria din care faceau ele parte.