| Modoranu a întrebat:

Deci buna. As vrea sa fac si eu un website...deci sunt la liceul de info si invat c++ dar vreau sa stiu si html si m-am apucat sa caut me net. o singura intrebare am. Daca fac un website folosinduma de astea 2 site-uri ca ajutor : http://www.videotutorial.ro/? p=1955; http://www.ecursuri.ro/cursuri-online/structura-unui-doc ument-html.html dupa ce creez un site. el poate fi accesat de alti in timp ce eu am calculatorul inchis. dar ca sa stea deschis non stop. ce sa fac. asta nu stiu si va rog sa ma ajutati cu niste explicatii detaliate ca sa inteleg si eu ceva P. s. sunt intr-a 9-a la liceu de info si 2

3 răspunsuri:
| lucianm91 a răspuns:

Buna! Sa luam pe rand.
Tutorialele acestea sunt in regula. Eu am invatat de pe http://www.w3schools.com/.

Dupa ce ai creat un site el va trebui hostat(gazduit) pe un server. Pentru asta ai doua posibilitati:
1. Faci calculatorul tau server - dar asta inseamna ca va trebui sa il tii tot timpul deschis si e ceva mai dificil tinand cont ca vei avea nevoie si de un domeniu pentru site-ul tau(ex: www.site-ul-meu.ro).
2.Varianta a doua, pe care ti-o recomand, este sa folosesti un host platit(nu este scump deloc 2-3 euro/luna). Multe firme de webhosting ofera si subdomenii gratuite. Adrese de genul www.site-ul-tau.webhost.ro. Astfel site-ul tau va fi online tot timpul fara ca tu sa tii calculatorul deschis.

Putem vorbi pe mess si te ajut cu mai multe informatii daca doresti. sms.gratuite e id-ul meu
Mult succes!

| Shaddar a răspuns:

Ai nevoie de hosting.Iti salvezi pagina completa pe un server si cat timp serverul e pornit si conectat la net, pagina ta poate fi accesata.Hosting-ul poate fi platit sau gratis.

| Leandro a răspuns:

Pentru inceput, poti incearca www.ucoz.ro, un sistem prin care poti sa-ti creezi un Blog ori site GRATUIT! Se adreseaza tuturor, incepatori sau avansati, vine cu o interfata in limba romana si adresa de tip nume.ucoz.ro!
uCoz ofera tuturor celor inregistraţi, gazduire, domeniu gratuit (de tip nume.ucoz.ro), spatiu nelimitat (care porneşte de la 400 MB si creste constant), peste 250 de teme gratuite şi multe altele.

Aici poti sa te inregistrezi: http://www.ucoz.ro/register

De asemenea ai o interfata WYSIWYG, iar daca stii HTML si CSS poti sa editezi cum vrei template-urile, sa adaugi script-uri, etc.

Mult succes!