| Zamfir_Catalin_1997 a întrebat:

Deci, mi-am imbunatatit placa de baza,procesorul si ramii schimbandu-le, iar acum, de exemplu la league of legends am fps mai mic decat aveam inainte, care ar putea fi cauza?

3 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Degeaba ai inlocuit tu alea, in jocuri totul tine de placa video. I-ati o placa video mai buna.

| Zamfir_Catalin_1997 explică (pentru Jipa95):

Pai faza e ca inainte sa le inlocuiesc aveam fps mai mare si erau mai slabe, deci placa video e aceeasi dar dupa ce l-am imbunatatit am fps mai mic..se poate ca placa de baza sa nu fie compatibila cu placa video?

| Jipa95 a răspuns (pentru Zamfir_Catalin_1997):

Da ai dreptate, cel mai probabil placa de baza nu este compatibila cu placa video. In ce sens... daca placa video are pci express 3.0 iar placa de baza are pci express 2.0 sau 1.0, atunci cand pui placa video intr-una din porturile astea 2.0 sau 1.0, isi da downgrade, si performantele scad. De curiozitate : ce placa de baza / video ai?