| Liviucu a întrebat:

Diacriticile persoanei care-mi scrie pe Yahoo! Messenger se vad ca niste patratele. Mai ales la ş şi ţ. Ce-as putea face sa rezolv problema? (si eu am diacriticile instalate)

Răspuns Câştigător
5 răspunsuri:
| lmny a răspuns:

Folosesti cumva un alt font decat Arial( sau altul care accepta si diacriticile romanesti)?

Poate la Yahoo Prefferences/ Appearence e selectat un font mai special si/sau ai bifata casuta pentru Always use my fonts and colors.

| Liviucu explică (pentru lmny):

Folosim Comic Sans amandoi, iar fontul asta accepta diacriticile româneşti...
Eu le vad pe ale mele dar pe ale ei nu. Si uneori nu inteleg ce scrie.

| lmny a răspuns:

Atunci banuiesc ca problema e de la ea. Spune-i sa dea click pe RO (din bara de start)/ Show the language bar. Langa prima casuta cu RO Romanian, trebuie sa apara inca una cu Romanian(Standard), (Programmers) sau (Legacy).
Tipul Standard e cel recomandat, dar daca asa il avea setat inainte, ar putea incerca sa vada daca se schimba ceva alegand unul dintre celelalte.

| Liviucu explică (pentru lmny):

A schimbat si intr-adevar, acum apare sh-ul si tz-ul, dar, alta buba. I s-a schimbat ordinea de pe taste a literelor... Si e dezobisnuita sa scrie asa.

| lmny a răspuns (pentru Liviucu):

Ti-am pus si un link mai sus. Citeste ultima parte, adica paragraful "CU adevarat romaneste"! Scuze ca nu m-am documentat mai bine inainte!