| cristina1976 a întrebat:

Exista jocuri educative pentru calculator in limba romana?
Buna ziua, copilul meu (7 ani) are o problema cu calculatorul: nu vrea sa se mai dezlipeasca de el. Sta toata ziua pe miniclip. Vreau sa-i tai accesul la internet si sa-i instalez niste jocuri educative. In felul asta, va sta cu folos la calculator. Din pacate, pe Google am gasit doar jocuri educative in limba engleza. Romanii nu se pricep la asa ceva?

Răspuns Câştigător
| ristealexa a răspuns:

Eu am gasit cu greu un joc educativ online pentru baietelul meu de 5 ani. Il gasesti la adresa www.dragoni.ro si-l poti testa pentru ca au scurte variante trial.
La pustiul meu a prins foarte bine, deja recunoaste majoritatea formelor geometrice si a literelor. Mai greu cu scrisul, dar faptul ca le recunoaste e lucru mare, zic eu. Jocul se adreseaza copiilor intre 4 si 9 ani, adica are niveluri de dificultate, in conformitate cu dezvoltarea intelectuala a copilului. Are jocuri din care se pot invata cuvinte in limba engleza, recunosterea animalelor, a culorilor, combinatii de notiuni si multe altele. Jocul inregistreaza evolutia copilului si pune la dispozitia parintelui rapoarte din care iti poti da seama care ar fi aptitudinile spre care inclina cel mic. Partea faina e ca personajele si vocile din joc sunt haioase si prind la cei mici, cel putin la al meu a prins. Incearca-l si vezi daca va place.
Bafta

1 răspuns:
| boy777 a răspuns:

Poti incerca sa cumperi revista Dublu Click ei aveau impreuna cu revista un cd cu niste joculete foarte educative