| Mihneapetger a întrebat:

Hey,de vreo săptămână încoace calculatorul meu se inchide dintr-o dată adică de exemplu mă joc fortnite după un meci sau două se inchide va rog să mă ajutați

Răspuns Câştigător
| Vlad81 a răspuns:

Salut! Aveam obisnuinta sa inchid si sursa din intrerupatorul din spate dupa ce dadeam inchidere la unitate. Si dupa vreo doi-trei ani cred pateam si eu la fel in jocul Ricochet(joc simplu fara mari pretentii grafice). Lasam pornit jocul, ma duceam la bucatarie sa incalzesc ceva de mancare, etc si gaseam calculatorul inchis. Culmea daca scriam un text, ascultam muzica sau vedeam vreun film nu era vreo problema iar sursa ceda doar cand principala bila se multiplica in joc sau aveam mai multe lucruri de spart cu ea - depinde de nivel. Problema la mine s-a rezolvat cumparand si montand alta sursa! Deci eu zic ca e sursa. Incearca calculatorul cu alta (de preferat mai puternica - mai multi wati-scrie pe ea)daca ai de unde. De atunci eu nu mai inchid si sursa, m-am invatat minte plus ca am vazut ca unele surse mai rasarite si mai noi sa zicem nici nu mai au intrerupatorul acela, ma intreb de ce oare? Bineanteles daca calculatorul are o varsta de cativa ani si l-ai folosit la greu in timpul asta poate ca sursa nu mai duce din cauza anilor. Si componentele alea au o durata de viata, mai ales daca ai mai bagat un harddisk/ssd in plus cu timpul sau alte componente mai puternice, e clar nu mai poate! Si totusi mai poate fi o cauza - supraincalzire de la necuratare. Unitatile si laptopurile dupa ceva timp acumuleaza o gramada de mizerie, mai ales la cooler-e(ventilatoare). Daca vreunul din ele se blocheaza porneste protectia termica si ajungi la inchidere automata. Sper sa te fi ajutat cat de cat. Bafta!

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Simptome de protecție termică - vf răcirea componentelor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate se supra-încălzeşte placa video.

| nigelb a răspuns:

Ai nevoie de o pasta termica, pe eMAG sigur gasesti multe. Il pui pe procesor...