| Nanami利 a întrebat:

Vreau niste jocuri care se pot juca cu inca cativa copii gen "om sarac" sau "telefon american sau oricare.dar sa imi explicati cum se joaca. Funda

Răspuns Câştigător
| dragalasuul a răspuns:

Telefonul fara fir- se joaca in urmatorul fel: Stati toti copii care joaca intr-un rand, primul care e spune un cuvant care vrea incet la urechea urmatorului cuvant si il ziceti pana la ultimul copil si ultimul copil il zice cu voce tare, dar sa nu schimbati pe parcurs cuvantul si se joaca cu minimum 7 copii si ultimul care e la coada trece primul si el spune cuvantul si tot asa pana cand va plictisiti!

Adevar sau Provocare- iese un copil, in fata la nimereala cum o fi, apoi ala se duce si alege un copil il intreba ce alege:adevar sau provocare? Apoi el alege, daca el alege provocare il provoci sa faca ceva, ex:alearga 5 ture de teren, daca alege adevar il intrebi cam asa, asta e un exemplu, puteti ori ce: Este adevarat ca..., nu stiu, te-ai dat cu capul de perete laughing! si daca nu indeplineste sarcina sau nu raspunde a pierdut, si pana ramane ultimul ala va castiga, daca va indeplini sarcina sau va recunoaste va iesi in fata si va continua jocul tot asa,... asa il joc eu, exista mai multe feluri!

Flori, fete sau baieti, melodii sau cantareti... e o poezie, asa se numeste-ies doi copii in fata si aleg un numar de la 1 la 10 fara ca ceilalti sa auda, ei trebuie sa ghiceasca numarul, cine il ghiceste pe orma alegeti 3 persoana care va vin in minte si ala de pe banca trebuie sa spuna, ex: a sarit de 200 de ori, si voi spuneti numele si tot asa pana se termina tot cele 3 nume apoi ii spuneti sa aleaga o categorie, ex: masini si voi va alegeti 2 marci de masini care vreti fara ca ceilalti sa auda sau desene animate, ori ce puteti, apoi, dupa ce v-ati ales fiecare ceva din acea categorie ala de pe banca trebuie sa aleaga una care o alege sta jos si apoi ala care a stat pe banca trece cu celalalt ci faceti acelasi lucru!

etc!
mai sunt multe e ti le zic si daca stii vrunul il joci cu amici care nu il sti ti le explic alta data!

Leapsa
Dea fata ascunselea
Tarile
Cuci
Tenis de picior

Daca nu ai inteles din explicatiile de mai sus intreba-ma!