| Merisorr a întrebat:

Imi spune cineva o aplicatie de pe facebook prin care sa vad cine mi-a vizitat profilul? happy

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

NU exista asa ceva! Toate sunt spam, cross-site scripting sau virusi.

Tag-jacking-ul, cel mai simplu mecanism de propagare a escrocheriilor în reţelele sociale rămâne, în continuare, foarte eficient. Reţeta de bază a aplicaţiei frauduloase este una destul de veche: pe scurt, ţi se promite lista completă a celor care ţi-au vizitat profilul pe Facebook.

Până acum această înşelătorie circula doar în limba engleză, însă acum o găsim adaptată în limba română, într-un mod foarte ingenios, ce dă suficientă credibilitate.

Platforma Facebook nu permite niciunei aplicaţii legitime să colecteze date legate de traficul pe pagina unui anumit utilizator, prin urmare, toate mecanismele asemănătoare cu cel descris anterior sunt menite să atragă un public cât mai numeros pe pagini care pot fi, ulterior, folosite pentru răspândirea de link-uri periculoase.
Pentru documentare citeste aici
http://www.kaspersky.ro/......e_facebook
si aici: http://www.jurnalul.ro/......607500.htm
Bafta!