| ursuneculaibacau a întrebat:

Ma poate ajuta si mine cineva ce este aia fps pentru games

Răspuns Câştigător
| Ne3quicKBăă a răspuns:

FPS-ul pe care îl vezi sus în stânga jocurilor este, cum am menționat în răspunsul anterior, Frames Per Second, și cu cât acest FPS este mai scăzut, cu atât jocul merge mai sacadat, mai greu.

P.S : De obicei, FPS-ul scade la jocurile pe care computer-ul tău nu le "suportă"... Mai precis, nu îndeplinești cerințele pentru a putea juca respectivul joc.

3 răspunsuri:
| Andrei7520152 a răspuns:

FPS - First Person Shooter. Adica shooter din prima perspectiva (vezi actiunea jocului din ochii personajului). Ca de exemplu Modern Warfare este un FPS.
Ca sa intelegi diferenta, un 3rd Person Shooter e un shooter in care vezi actiunea din spatele personajului principal, ca in Dead Space
http://www.visualwalkthroughs.com/deadspace/environmental/18.jpg

celalta chestie poate insemna Frames Per Second, adica cate cadre pe secunda vezi pe monitor

| Ne3quicKBăă a răspuns:

Salut ursuneculaibacau.

"FPS", în cazul jocurilor, poate însemna două lucruri:

-FPS - Frames Per Second

-FPS - First Person Shooter (ca să înțelegi mai bine, îți dau un exemplu: Counter Strike este un joc FPS).

Baftă.winking

| ursuneculaibacau explică (pentru Ne3quicKBăă):

Am vazut pe youtube unitati cu carcasa nVIDIA tot verde cu tot placa de baza toate componete cu nVIDIA era si am vazut la un joc de ex:need for speed hot pursuit 2010 si acolo sus in stanga era un numerar despre fps si scadea si crestea era foarte bun programul de games poti sa imi dai un raspuns?

| Ne3quicKBăă a răspuns (pentru ursuneculaibacau):

FPS-ul pe care îl vezi sus în stânga jocurilor este, cum am menționat în răspunsul anterior, Frames Per Second, și cu cât acest FPS este mai scăzut, cu atât jocul merge mai sacadat, mai greu.

P.S : De obicei, FPS-ul scade la jocurile pe care computer-ul tău nu le "suportă"... Mai precis, nu îndeplinești cerințele pentru a putea juca respectivul joc.