| Belluuu a întrebat:

Ne'a Seara! :)), azi (mai exact acum) mi-am aprins pc si mi s-a dereglat desktop'u :|... si nu stiu de ce mi se vede asta la fiecare program/joc de pe desktop: http://postimg.org/image/qq9da7c49/ se vede fudalul gri la scris si inainte era transparent :| cum il pot readuce la normla (fundal transparent)?

2 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Intra in > control panel > display > tabul ->desktop si selecteaza 'customize desktop'. Click pe tabul webs si asigura-te ca nu este selectat sau debifeaza tot din paginile Web si lasa bifat doar -> My Current Home Page apoi apasa OK ( Asigura-te ca nimic nu este bifat în lista de pagini Web)
Apoi -> Click dreapta pe Desktop si > Arrange Icons By... In partea de jos a meniului, asigura-te ca Lock Web Items on Desktop este DEBIFAT.
Daca nu merge, incearca sa schimbi imaginea de pe desktop ->orice poza in format.jpg, si daca tot nu merge, vezi mai departe ->
Intra in Start >Run > "regedit"
Navigheaza la
HKEY_CURRENT_USER \ Software \ Microsoft \ Windows \ Current Version \ Policies \ Explorer
Editeaza valoarea ForceActiveDesktopOn la 0 daca ea este 1.
Restart pc.

| CM7YRE a răspuns:

Desktop -> Customize Desktop -> Web-> "Lock desktop items" and "My Current Home Page"
Ar trebui sa fie de-acolo debifat.Sau bifeaza-le si debifeaza-le.