| anonim_4396 a întrebat:

Pentru cei care ati jucat seria Fallout in special Fallout 3 si Falout: New Vegas stiti cat de bune sunt aceste jocuri in materie de ce decizii ei cat de bine sunt realizate etc.
Voua v-au placut?
De ce Fallout 4 e atat de greu de jucat? Mie mi se pare ca acel crafting de componente (canapele, veioze, armament) a stricat seria, pe langa asta mi se pare greu de urmarit hartile si asa mai departe.
De unde se pot descraca mod-uri in afara de nexusmod.com unde se cere crearea de cont, exista vreun site asemanator de pe care se poate face download gratuit?

Care ar fi cele mai bune mod-uri pentru fallout new vegas si unde se intaleaza ele, e bine sa le am deja puse in folderul destinat lor sau sa termin mai intai iarasi jocul si apoi sa o iau de la capat cu mod-uri?

Răspuns Câştigător
| DarthNiger a răspuns:

Aproape orice misiune din Fallout 3 sau NV poate fi facuta in multe moduri si are multe ending-uri pe care le poti atinge.
Au un dialog complex si le poti alege in functie de personalitatea pe care ti-o creezi in joc, acest lucru afecteaza si modul in care alte personaje se comporta fata de tine si reactiile lor in functie de ceea ce faci si spui, deci orice decizie pe care o iei poate afecta povestea jocului.
Amandoua jocurile mi-au placut la fel de mult insa jocurile sunt diferite din punct de vedere al povestii si amandoua ofera o experienta de joc total diferita.
Mi se pare ca NV ofera mai multe decizii si moduri de a juca jocul decat Fallout 3, cel putin asa mi s-a parut mie.

Si Fallout 4 ar fi fost un joc reusit daca nu ar fi avut atat de multe bug-uri, din cauza asta am renuntat sa il si joc.
Un alt lucru care m-a dezamagit este voice acting-ul, este de foarte proasta calitate mai ales vocea protagonistului, toate caracterele vorbesc parca ar fi roboti si nu oameni.
Sunt de acord cu faptul ca noua mecanica din Fallout 4 este total fara rost, nici mie nu mi-a placut acea mecanica plus ca este extrem de enervanta fiindca dupa ce iti creezi acele baze, la un moment dat trebuie sa le aperi si sa cauti oameni care sa le apere etc. per total pacat de povestea jocului, un efort foarte prost depus la creearea lui de Bethesda.

Daca nu ai jucat inca Fallout 3 sau NV iti recomand sa le joci mai intai inainte de a instala moduri, asa te familiarizezi mai repede.
Cat am jucat Fallout 3 si NV nu prea instalam moduri, doar moduri cu armuri, arme etc. dar asta dupa ce terminam jocul.
Un mod interesant este Fallout 4 New Vegas, foloseste engine-ul din Fallout 4 in New Vegas, alte moduri nu prea cunosc fiindca asa cum am zis, foloseam moduri de armuri/haine/arme etc.

| Simpatic a răspuns (pentru DarthNiger):

Le-am jucat si terminat in trecut pe amandoua atat pe Fallout 3 cat si pe New Vegas.
Modurile de unde le pot descarca gratuit fara sa ma mai complic cu conturi create? Stiu ca cea mai mare baza de date o are nexusmod dar aici cer creare de cont si nu imi mai surade ideea.
La ambele variante de Fallout 3 si New Vegas am editiile full adica cele cu toate DLC-urile.

| DarthNiger a răspuns (pentru Simpatic):

Pai de ce nu vrei sa iti creezi cont? e gratis si poti descarca linistit fara nicio grija, chiar daca viteza de internet este limitata.

| Simpatic a răspuns (pentru DarthNiger):

Pentru ca-s satul sa creez conturi pentru orice si intr-o zi mi-am zis gata numai creez niciun cont nou nicaieri.
Am realizat ca aveam vreo 5 adrese de email pe care nu le mai pot accesa si zeci de conturi pe diferite siteuri, plus ca multe dintre ele nu confera si metoda de a iti sterge contul atunci cand nu mai folosesti un serviciu fie el si gratuit.

| DarthNiger a răspuns (pentru Simpatic):

Inafara de Nexus, nu cunosc alt site cu moduri la fel de multe, acolo isi pun cam toti creatorii modurile pe care le fac.
Altul ar mai fi ModDB, si acolo mai gasesti moduri pentru Fallout insa nu cred ca sunt la fel de multe.