| andaajsajsjas a întrebat:

Ryzen 7 5800x sau ryzen 5 7600x?

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

După cum vezi, al 2 lea bate (deși nici nu e prea clar ce intrebi)

https://cpu.userbenchmark.com/......4085vs4130

| andaajsajsjas explică (pentru sierra1):

Ma refer care e mai bun pentru gaming

| sierra1 a răspuns (pentru andaajsajsjas):

Tocmai ce ți-am răspuns

| NLS a răspuns:

Diferenta nu e atat de mare, dar dintre cele 2,
cel mai bun ar fi al treilea :))
5800X3D (datorita cache-ului marit)

Cele din generatia a 7-a care au mult cache (cele cu X3D in denumire) nu sunt ok, au probleme de supraincalzire, ceva nu le-a iesit de data asta.

Insa cele din generatia a 5-a au nevoie de RAM la frecventa mare, ideal ar fi 4000MHz cu latenta CL16.

Daca nu gasesti la pret acceptabil DDR4 la 4000MHz si CL16,

atunci poti merge si cu 7600X, unde RAM-ul de 6000MHz s-a ieftinit intre timp (insa nu lua nimic sub 6000MHz si CL36, altfel performanta per total va fi slaba. Conteaza foarte mult latenta (CL), exista o formula cu care poti calcula performanta RAMului in functie de frecventa si latenta).

Si daca alegi 7600X, e foarte indicat pentru o instalare sigura, sa cumperi acest suport. Va astupa acele goluri de pe margine pe unde se poate scurge pasta, si va presa procesorul uniform de soclu.

https://www.amazon.de/-/en/dp/B0BML2FNXB?th=1

| NLS a răspuns (pentru NLS):

Https://www.pcgarage.ro/......annel-kit/

Aceasta e singura memorie DDR5 ce merita pusa pe un procesor din noua generatie, atunci cand ai un buget mai redus.