| mateidragos828 a întrebat:

Sall tpu...am o inttebare pt cei care joaca minecraft. ..mai bn spus pentru cei care fac servere se minecraft... vreau sa imi fac un server si dupa cum am vazut pe alte servere deobicei e un spawn unde trebuie sa alegi in ce lume sa mergi (creative, survival, skyblock etc)...si vroiam sa stiu daca aceste lumi sun separate una de alta sau daca daca sunt pe aceasi lume... daca sunt lumi difetite as vrea sa stiu cum se unesc sau asa ceva...aduca cum sa se spauneze playerul dr pe una pe alta si unde se baga folderele cu lumile! Va multumesc... funda!

Răspuns Câştigător
| AlexMirel a răspuns:

Daca vrei sa iti faci un server de minecraft trebuie sa stii programare multa engleza sa gasesti un host care sa iti tina serverul online adica 24/24 acele lumi de care zici skyblock survival etc nu sunt pe aceleasi lumi sunt lumi diferite dar functioneaza pe aceleasi server. Daca totusi vrei sa incepi sa faci unul trebuie mai intai sa iei pluginuri (moduri care te ajuta gen cum ai zis de la hub/spawn sa selectezi unde vrei sa mergi creative sg etc). Este mult mai greu decat pare si iti trebuie o echipa de multi oameni gen builder(care sa construiasca spawnul/hubul un tehnician care sa se ocupe de setarile servarului si in al doilea rand trebuie sa ii faci reclame deci daca nu ai un venti de cateva zeci de milioane nu faci nimic asa ca decat sa muncesti si fara sa ajungi la un rezultat mai bine faci altceva cu timpul tau