| danyelutz a întrebat:

Salut! Am cumparat de 6 luni de zile un GPU RTX 4090 zotac nou iar de cateva luni nu stiu ce are! Aprind PC normal, lucreaza un timp iar apoi se blocheaza pc, ramane blocat cateva secunde iar apoi se restarteaza! Tin sa mentionez ca este de la placa video nu de la drivere, sursa, software ori alt ceva deoarece am testat si pe alt PC aceasta placa video si face acelasi lucru si acolo! Imi este teama sa nu aibe ceva grav din moment ce nu este asa de ieftina! Se blocheaza aleatoriu, ori dupa cateva minute ori dupa cateva ore! Este agasant si enervant! A mai patit cineva asa ceva, poate fi de la tranzistori, cabluri de pe ea, erori de memorie ori nu mai stiu! Sper sa nu aibe ceva grav! Nu are Overclock, toate driverele la zi! In event viwer apare eroare 41 kernel power, critical error,, The system has rebooted without cleanly shutting down first. This error could be caused if the system stopped responding, crashed, or lost power unexpectedly.,,

- System

- Provider

[ Name] Microsoft-Windows-Kernel-Power
[ Guid] {331c3b3a-2005-44c2-ac5e-77220c37d6b4}

EventID 41

Version 9

Level 1

Task 63

Opcode 0

Keywords 0x8000400000000002

- TimeCreated

[ SystemTime] 2023-11-15T16:59:05.3150432Z

EventRecordID 29516

Correlation

- Execution

[ ProcessID] 4
[ ThreadID] 8

Channel System

Computer Gaming

- Security

[ UserID] S-1-5-18

- EventData

BugcheckCode 307
BugcheckParameter1 0x1
BugcheckParameter2 0x0
BugcheckParameter3 0x0
BugcheckParameter4 0x0
SleepInProgress 0
PowerButtonTimestamp 0
BootAppStatus 0
Checkpoint 0
ConnectedStandbyInProgress false
SystemSleepTransitionsToOn 0
CsEntryScenarioInstanceId 0
BugcheckInfoFromEFI true
CheckpointStatus 0
CsEntryScenarioInstanceIdV2 0
LongPowerButtonPressDetected false
LidReliability false
InputSuppressionState 0
PowerButtonSuppressionState 0
LidState 3
Multumesc pentru viitoarele raspunsuri!

2 răspunsuri:
| StimabiluI a răspuns:

Se supraîncălzește înainte să își dea restart?

| danyelutz explică:

Am rezolvat! Multumesc oricum! Am desfacut GPU am deconectat toate cablurile am curatat inauntru desi nu era deloc murdara, am schimbat pasta iar acum merge superb fara freeze ori restart! Sincer chiar nu stiu de la ce a fost! Probabil un cablu nu era ok fixat ori alta explicatie nu gasesc!